fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Emerytura albo z wojska, albo z ZUS

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Żołnierz, który wypracował już maksymalną emeryturę mundurową, może się starać o emeryturę z ZUS za pracę po przejściu do cywila
Tak wynika z [b]uchwały Sądu Najwyższego (sygn. II UZP 10/09[/b]), który w poszerzonym składzie siedmiu sędziów zajął się sprawą emerytowanego lekarza wojskowego (rocznik 1941).
Po przejściu w stan spoczynku (wypracował maksymalne świadczenie po 30 latach służby) skupił się on na prywatnej praktyce lekarskiej, od której opłacał składki do ZUS. Zebrał dodatkowo 20 lat stażu emerytalnego. Gdy upomniał się o emeryturę cywilną, ZUS mu odmówił. Lekarz odwołał się od tej decyzji, sądy odmówiły mu jednak prawa do emerytury cywilnej, stojąc na stanowisku, że powinna mu wystarczyć emerytura mundurowa.
Sąd Najwyższy w uchwale z 17 lutego stwierdził jednak, że przed 1 stycznia 2009 r. przepisy nie wykluczały starania się przez emerytowanych mundurowych o świadczenie z ZUS za okresy, które nie zostały wliczone do świadczenia za służbę. Mogą więc posłużyć do przyznania cywilnego świadczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 95 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy o emeryturach i rentach z FUS[/link] taka osoba musi wybrać, jakie świadczenie chce otrzymywać, gdyż przysługuje jej tylko jedno.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA