fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Zakazana biografia Kapuścińskiego?

Ryszard Kapuściński na spotkaniu z czytelnikami w 2004 r.
Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Wdowa po pisarzu walczy z wydawcą biografii jej męża. Chce, by książka nigdy nie trafiła do księgarń. – To cenzura prewencyjna – ocenia autor publikacji „Kapuściński non fiction”
Alicja Kapuścińska 8 lutego złożyła drugi pozew, w którym domaga się zakazu rozpowszechniania książki Artura Domosławskiego „Kapuściński non fiction”. Pierwszy wniosek – złożony w XV Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie – nie był rozpatrywany, bo nie spełniał warunków formalnych.
– Jestem zaszokowany. Nie chce mi się wierzyć, by żona wielkiego twórcy literatury faktu chciała za pomocą sądowej cenzury prewencyjnej zakazać rozpowszechniania właśnie literatury faktu – mówi „Rz” Domosławski.
Alicja Kapuścińska nie chce mówić o tej sprawie. – Ustaliłam z prawnikiem, że dopóki nie będą znane losy pozwu, nie będę udzielała na ten temat żadnych informacji – zaznacza.
Biografię wyda Świat Książki. W związku z pozwem przewidziana za dwa tygodnie premiera publikacji jest zagrożona. Alicja Kapuścińska domaga się bowiem zabezpieczenia powództwa. W takim przypadku sąd może zakazać dystrybucji książki. Tak stało się np. w sprawie filmu Henryka Dederki „Witajcie w życiu” poświęconemu korporacji Amway. Na skutek pozwu film od 13 lat nie może się doczekać premiery, choć można go obejrzeć w internetowym serwisie YouTube.
Książka Domosławskiego jeszcze przed premierą budzi olbrzymie kontrowersje.
Krakowskie wydawnictwo Znak, które zamówiło u Domosławskiego biografię Kapuścińskiego, po zapoznaniu się z maszynopisem odmówiło publikacji. Jak ustaliliśmy, Znakowi nie podobały się m.in. fragmenty napisane na podstawie akt IPN. Wynika z nich, że Ryszard Kapuściński był zarejestrowany przez wywiad PRL jako współpracownik. Kontrowersje budzą też fragmenty dotyczące kontaktów towarzyskich pisarza.
Domosławski zarzuca też pisarzowi m. in., że w części książek uważanych za reportaże dopuszczał się kreacji, które nie miały związku z rzeczywistością.
Ryszard Kapuściński, dziennikarz i poeta, nazywany był „cesarzem reportażu”. Zmarł w 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA