Córka może być zastępcą w sądzie

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Kto może zostać pełnomocnikiem osoby ubezpieczonej w postępowaniu sądowym przeciwko ZUS? Czy może być nim np. córka zainteresowanego?
[i][b]Odpowiada Jarosław Cholewa, prawnik w KKPW:[/b][/i]W toczącym się postępowaniu strona może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Jednakże przepisy regulujące poszczególne rodzaje postępowań ograniczają krąg osób mogących być pełnomocnikiem.Postępowanie dotyczące ubezpieczeń społecznych charakteryzuje się tym, iż wszczynane jest w trybie administracyjnym, w którym organ wydaje decyzję w I instancji.Jednakże wniesienie odwołania powoduje rozpoznawanie sprawy przez sąd powszechny zgodnie z przepisami właściwymi dla postępowania cywilnego. Na pierwszym etapie postępowania – zgodnie z art. 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] – pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.W razie wniesienia odwołania do pełnomocnika strony stosować się będą przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Zgod...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL