Matka zrezygnuje, ale tylko na rzecz ojca

www.sxc.hu
W związku z urodzeniem dziecka pracownica ma prawo do urlopu. Ile go będzie, zależy od tego, czy ciąża była pojedyncza czy mnoga. Takiego zwolnienia od pracy nie może się zrzec, ale czasem jej uprawnienia przejmie tata malucha
Niezależnie od rodzaju umowy, stażu pracy czy wymiaru etatu pracownicy przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego. Jest ono bowiem ściśle związane z urodzeniem dziecka w czasie, gdy kobieta pozostaje w zatrudnieniu. Urlop ten może być wykorzystany tylko i wyłącznie w naturze i w zasadzie powinien być okresem nieprzerwanym.Kiedy najwcześniej, a kiedy najpóźniej pracownica może iść na taki urlop? Czy zawsze musi go osobiście wykorzystać?[srodtytul]Wymiar urlopu[/srodtytul]Długość takiego wolnego określa art. 180 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Zgodnie z nim pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie- 31 tygodni w razie przyjścia na świat bliźniąt- 33 tygodni w przypadku urodzenia za jednym razem trojga dzieci- 35 tygodni, kiedy rodzą się czworaczki- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięcio...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL