Mieszkaniowe

Gdzie klienci kupują coraz drożej

Dane przygotowane przez analityków redNet Consulting obejmują okres od 15 listopada do 15 grudnia 2009 r., przy czym ceny mieszkań sprzedanych dotyczą trzech ostatnich miesięcy – czyli od 15 października do 15 grudnia 2009 r.
Rzeczpospolita
>> Ogólnopolska średnia ofertowa cena mkw. nowego mieszkania to 7,1 tys. zł. Po trzech miesiącach niewielkich spadków, po kilka złotych na każdym metrze, analitycy portalu Tabelaofert.pl zanotowali w grudniu niewielki wzrost. Można więc uznać, że rynek w ostatnim kwartale 2009 r. pozostał stabilny, bez gwałtownych obniżek czy podwyżek. Ponadto wydaje się, że średnie stawki ofertowe wracają do poziomu sprzed roku, kiedy to za metr mieszkania deweloperzy żądali średnio niewiele ponad 7,3 tys. zł.
>> Znacznie większe różnice na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy można zaobserwować w poszczególnych miastach – bo np. w Katowicach stawki spadły o 16 proc. (z 6,5 do 5,4 tys. zł za mkw.), w Łodzi o 10 proc. (z 6,1 do 5,5 tys. zł), a w Poznaniu o 8 proc. (7,9 do 7,2 tys. zł za mkw.). W Warszawie natomiast w ciągu roku stawka poszła w dół z 9,3 do 8,9 tys. zł za metr. >> Średnie ceny przez cały rok poszły do góry w Krakowie – w sumie od grudnia 2008 r. (7,3 tys. zł za mkw.) do grudnia 2009 r. (7,8 tys. zł za mkw.) lokale w ofercie deweloperskiej podrożały o 7 proc., a w Gdańsku o 8 proc., przy czym spory skok analitycy portalu Tabelaofert.pl. zanotowali w ciągu ostatniego miesiąca – podwyżki w tym okresie sięgnęły 4,5 proc. – z 6,6 do 6,9 tys. zł za mkw.
>> Od czterech miesięcy powoli, ale sukcesywnie do góry idzie średnia cena lokali sprzedanych. Podczas gdy w sierpniu było to niecałe 6,2 tys. zł za mkw., obecnie stawka ta przekracza 6,4 tys. zł za mkw. >> Nadal jednak Polacy szukają jak najtańszych ofert, zwłaszcza w Łodzi, gdzie kupowano lokale średnio po 4,8 tys. zł za mkw. Drożej sprzedawały się oferty nawet w Katowicach – za 5,4 tys. zł za mkw. Najdroższe natomiast transakcje tradycyjnie zanotowano w Krakowie – 7,1 tys. zł za mkw., oraz w Warszawie – 8,4 tys. zł za metr. >> Na uwagę zasługuje fakt, że w ciągu 12 miesięcy średnia stawka sprzedanych lokali poszła do góry i to w dwóch miastach – w stolicy o 2 proc. (8,3 tys. zł za mkw. zanotowanych w grudniu 2008 r.) i w Trójmieście – aż o 4 proc., z 5,7 w grudniu 2008 r. do prawie 6 tys. zł za mkw. w ostatnich miesiącach.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL