Mieszkaniowe

Klienci kupują mieszkania do 60 metrów

Fotorzepa, Darek Golik
Klienci wracają do mieszkań w wielkiej płycie, które najbardziej potaniały. Spadają również ceny lokali o średnim i większym metrażu, gdyż trudno je dziś sprzedać. Jednak mimo obniżek pojawia się mało chętnych na lokum o powierzchni co najmniej 80 mkw.
• [b]W Warszawie[/b] sprzedają się głównie gotowe mieszkania. Jednak nierzadko wysokie wymagania klientów sprawiają, że znalezienie odpowiedniej oferty wśród nowo oddanych inwestycji wcale nie jest łatwe. Bardziej wymagający klienci wstrzymują się z zakupami inwestycyjnymi.
Osoby szukające ekskluzywnych nieruchomości muszą zadowolić się przede wszystkim ofertą rynku wtórnego. – Tego typu nieruchomości nie ma jednak zbyt wiele. Można liczyć jeszcze na zakup lokali w kamienicach w Śródmieściu, ale i w tej części miasta tylko kilka lokali, najczęściej na ostatnich piętrach, może uzyskać miano niepowtarzalnych – mówi Anna Berezowska-Wrzesień z Ober-Haus. • [b]W Krakowie[/b] panuje większy ruch na rynku pierwotnym, spadają natomiast obroty na rynku wtórnym. Klienci koncentrują się głównie na najtańszych lokalach o niewielkich metrażach, w oddalonych dzielnicach od centrum, takich jak Bieżanów czy Opatkowice, a nawet i Nowa Huta.
• [b]W Trójmieście[/b], po pewnym ożywieniu, jakie nastąpiło w ostatnim czasie, klienci ponownie przede wszystkim przeglądają oferty, a nie decydują się na transakcje. – Największym problemem jest wciąż kwestia dostępności kredytów. Nic jednak nie wskazuje na to, by dzisiejsza sytuacja zmieniła się w ciągu najbliższych 2 – 3 miesięcy – uważa Przemysław Szkutnik z Ober-Haus. • [b]W Łodzi[/b] nadal największym zainteresowaniem cieszą się tanie, niewielkie 2 – 3-pokojowe mieszkania, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Mimo to nie brakuje propozycji z wyższej półki za 6 – 9 tys. zł za mkw. w centrum miasta lub w atrakcyjnych lokalizacjach. – Deweloperzy oferujący drogie apartamenty nie chcą mówić, ile udało się im sprzedać. Prawdopodobnie niewiele. Można więc wnioskować, że ceny apartamentów spadną – prognozuje Monika Kaźmierczak z Ober-Haus. • [b]W Poznaniu[/b] ruszają nowe inwestycje, co oznacza, że w II kw. przyszłego roku będzie się zwiększać podaż mieszkań, głównie kawalerek i lokali dwupokojowych o pow. 40 – 60 mkw. Na rynku wtórnym oferta choć mniejsza niż na początku roku, nadal jednak jest bardzo duża i każdy klient jest w stanie znaleźć dla siebie mieszkanie, jakie go interesuje. • [b]W Katowicach[/b] wzrosło zainteresowanie ze strony klientów-inwestorów szukających mieszkań głównie 2-pokojowych, o pow. 40 – 50 mkw., w nowym budownictwie z rynku wtórnego. Nadal jednak to ożywienie nie przekłada się na zwiększenie ilości transakcji.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL