fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Z nadzieją na zbawienie

Barbara Kubiak to jedna z najlepszych polskich śpiewaczek
Materiały Promocyjne
W zaduszkowy nastrój wprowadzi słuchaczy piątkowy koncert w Filharmonii Narodowej. Posłuchamy mszy żałobnej, którą skomponował Antonin Dvořak.
Msze żałobne nazwę zawdzięczają pierwszemu słowu tekstu („Requiem aeternam dona eis Domine”). Przez stulecia były elementem liturgii. Najwybitniejsze dzieło tego gatunku to „Requiem” Mozarta, które z czasem przeszło ze świątyń do sal koncertowych.
Po Mozarcie w XIX w. kompozytorzy coraz częściej zaczęli pisać msze żałobne przeznaczone do wykonania estradowego. Tak też uczynił w 1890 roku Dvořak. Wykorzystał tradycyjny tekst mszy żałobnej, ale jego utwór jest osobistą refleksją na temat życia i śmierci. A pełna smutku, liryczna muzyka wyraża nadzieję na zbawienie. Orkiestrę i chór Filharmonii Narodowej poprowadzi doświadczony dyrygent Tadeusz Wojciechowski. Ciekawy jest zestaw solistów. Barbara Kubiak to jedna z najlepszych polskich śpiewaczek, Katarzyna Hołysz należy do wschodzących gwiazd naszej wokalistyki. Bas Tomasz Konieczny odnosi obecnie duże sukcesy w Europie, tenor Rafał Bartmiński zdobył zaś ogromną popularność w kraju.
Antonin Dvořak „Requiem”, Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, bilety: 25 – 45 zł, rezerwacje: tel. 22 551 71 30, piątek (30.10), godz. 19.30
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA