fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Hübner oburzona na kolegów z PO

Danuta Hübner
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Europosłanka wysłała list. Chce wiedzieć, dlaczego nie została członkiem specjalnej komisji ds. kryzysu w Parlamencie Europejskim
Była polska komisarz UE, a od czerwca europosłanka Danuta Hübner została tylko zastępcą członka komisji. Trafił do niej za to Jacek Saryusz-Wolski, szef polskiej delegacji PO – PSL (klub jest częścią frakcji Europejskiej Partii Ludowej).
Oburzona Hübner napisała do swoich kolegów list. Pyta w nim, kto, kiedy i na podstawie jakich kryteriów podjął taką decyzję. Podkreśla, że jest jedynym profesorem ekonomii w delegacji i że jako komisarz UE ds. polityki regionalnej przygotowywała europejski pakiet antykryzysowy. – Pretensje pani profesor są bezzasadne – mówi Saryusz-Wolski. – Decyzję o tym, kto będzie zasiadał w tej komisji, podjęło prezydium polskiej delegacji, jednak bez mojego udziału, wyłączyłem się z tej sprawy. Nikt nie kwestionuje doświadczenia ekonomicznego pani profesor. Komisja ds. kryzysu ma mieć jednak bardziej charakter polityczny niż ekspercki – tłumaczy.
Podkreśla też, że Hübner jest szefową komisji ds. rozwoju regionalnego. – Ma w związku z tym dużo pracy. Kiedy ja byłem przewodniczącym komisji, praca w niej zajmowała mi niemal 24 godziny na dobę – zaznacza Saryusz-Wolski. Do europosłów PO trafiła też odpowiedź zastępców Saryusza-Wolskiego. Danuta Jałowiecka (PO), Jan Olbrycht (PO) i Andrzej Grzyb (PSL) wyjaśniają, że to oni wytypowali członka do komisji ds. kryzysu. Oprócz Saryusza-Wolskiego i Danuty Hübner chciał do niej trafić Sławomir Nitras. Hübner nie chce komentować tej sprawy. "List był skierowany do konkretnego odbiorcy, dotyczy ciągle toczących się prac nad trybem podejmowania decyzji. Nie znajduję uzasadnienia do podawania go do publicznej wiadomości. W związku z tym nie będę go komentować" – napisała w przesłanym nam oświadczeniu. Podkreśla, że cała sprawa nie ma żadnego wpływu na jej zaangażowanie w prace polskiej grupy posłów PO i specjalnej komisji do spraw kryzysu finansowego i gospodarczego. Hübner w latach 2004 – 2009 była komisarzem UE ds. polityki regionalnej. Wcześniej była m.in. ministrem ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i szefową Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Gdy w lutym tego roku okazało się, że będzie startować do europarlamentu z list PO, Saryusz-Wolski nie krył zaskoczenia. – To kandydatka lewicy – komentował.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA