fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Operacja w Afganistanie

Śmierć na głównej drodze

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
W Afganistanie zginęło dwóch polskich żołnierzy. Sprawdzali czy kolumna wojskowa może bezpiecznie przejechać. Kiedy wracali eksplodował silny ładunek wybuchowy. Czterech Polaków jest rannych, jeden ciężko.
Do zdarzenia doszło na głównej afgańskiej drodze - Higway 1, na terenie prowincji Wardak na drodze z Ghazni do Bagram. Pod jednym z pojazdów typu MRAP Cougar którym poruszali się polscy żołnierze, eksplodowało improwizowane urządzenie wybuchowe.
Śmierć ponieśli st. szer. Radosław Szyszkiewicz oraz st. szer. Szymon Graczyk z 5. pułku inżynieryjnego w Szczecinie.
Na miejscu rannym udzielono pierwszej pomocy i natychmiast wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej, które przetransportowały poszkodowanych żołnierzy do bazy w Ghazni. Najciężej ranny żołnierz przeszedł operację w Ghazni.
Mjr Mirosław Ochyra z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych powiedział, że jego stan lekarze określają jako ciężki. Ma on zostać przetransportowany do szpitala sił koalicyjnych w Bagram. - Pozostałej trójce nie zagraża niebezpieczeństwo - zapewnił Ochyra.
Major powiedział, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że ładunek ważył kilkadziesiąt kilogramów. - Eksplozja nastąpiła, gdy wszyscy żołnierze wsiadali z powrotem do pojazdu, który w konwoju logistycznym jechał na czele - powiedział Ochyra.
Żołnierze mieli dostarczyć do Bagram uszkodzony sprzęt do naprawy i odebrać zaopatrzenie.
Jak podaje wojsko, nie ma informacji, które wskazywałyby, że to Polacy mieli być celem ataku. Ochyra wyjaśnił, że miejsce w którym doszło do wybuchu znajduje się w "amerykańskiej strefie odpowiedzialności".
Ofiary śmiertelne to dwaj żołnierze z 5. pułku inżynieryjnego w Szczecinie: st. szer. Radosław Szyszkiewicz (22 lata, kawaler) oraz st. szer. Szymon Graczyk (23 lata, zostawił żonę i dziecko). Obaj byli żołnierzami V zmiany Polskich Sił Zadaniowych.
Rodziny poległych oraz rannych żołnierzy zostały poinformowane o zdarzeniu.
Liczba śmiertelnych ofiar w polskim kontyngencie uczestniczącym w misji ISAF w Afganistanie wzrosła do 15.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA