fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Elektrim, kamienica i zarzuty śledczych

Jacek W. miał doprowadzić do milionowych strat kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółkę
Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzut niedopełnienia obowiązków i braku nadzoru Jackowi W., który zasłynął jako najkrócej urzędujący prezes PKN Orlen – ustaliła „Rzeczpospolita”.
W. stanowisko szefa płockiego koncernu piastował zaledwie 19 dni. Po odwołaniu go z funkcji rada nadzorcza koncernu przyznała mu wielomilionową odprawę. Śledztwo w tej sprawie prowadziła prokuratura, ale sprawę umorzyła, nie dopatrując się przestępstwa.
Postawione w lipcu prokuratorskie zarzuty dotyczą wcześniejszej działalności W., gdy był członkiem zarządu Elektrimu, spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Chodzi o podpisaną w 1999 roku przez W. umowę na pośrednictwo przy sprzedaży przez spółkę jednej z nieruchomości w Krakowie. Elektrim miał według prokuratury stracić na tej transakcji ponad 9 mln zł.
– Zarzuty są bezpodstawne – mówi nam W. – Prokuratura opiera się tylko na jednej trzeciej zawartości umowy. Nie wzięto bowiem pod uwagę dwóch aneksów podpisanych później. Elektrim nie tylko nie stracił na tej transakcji, ale jeszcze zarobił.
Oprócz W. prokuratorskie zarzuty usłyszało dwóch innych byłych członków zarządu Elektrimu.
Barbara L. i Piotr M. są podejrzani o niedopełnienie obowiązków i brak nadzoru. Według śledczych L. miała narazić Elektrim na stratę przynajmniej 20 mln zł, a M. – na niecałe 2 mln zł.
– Podejrzani nie przyznali się do winy. Złożyli obszerne wyjaśnienia. Śledztwo trwa – mówi „Rz” Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Elektrimie (miał udziały w różnych spółkach zajmujących się m.in. energetyką i telekomunikacją) toczy się od 2003 r.
Cztery lata później władze firmy zgłosiły do sądu wniosek o upadłość. Obecnie trwają sprawy dotyczące uznania niektórych wierzytelności. Według „Pulsu Biznesu” długi spółki sięgają około 4,5 mld zł, z tego prawie pół miliarda to wierzytelności wobec Skarbu Państwa.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.nisztor@rp.pl]p.nisztor@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA