fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Na Westerplatte będzie Merkel i może Putin

Angela Merkel i Władimir Putin na szczycie G8 w 2007 r.
Fotorzepa, Darek Golik
Rosjanie wciąż nie potwierdzili oficjalnie przyjazdu premiera na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale przysyłają grupę przygotowawczą
Do uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostały trzy tygodnie. Do Polski przyjedzie dziesięciu szefów rządów, m.in. Niemiec, państw bałtyckich, Szwecji i Holandii. Wciąż nie wiadomo, kto będzie reprezentował Stany Zjednoczone, Izrael i Rosję.
Najwięcej emocji budzi kwestia udziału w uroczystościach rosyjskiego premiera Władimira Putina. Pojawiły się doniesienia, że Rosjanie chcą, by 1 września nie wspominać o udziale Rosji, która w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow napadła na Polskę 17 września.
Rząd w Moskwie do tej pory ostatecznie nie odpowiedział na polskie zaproszenie. Rzecznik gabinetu od wczoraj jest na urlopie. – Za wcześnie jeszcze na pytania o przyjazd premiera. Na razie nie ma potwierdzenia – powiedział "Rz" pracownik służby prasowej.
Z kolei w polskiej ambasadzie trwa oczekiwanie na decyzję. – Piłka jest po stronie rosyjskiej – stwierdził rzecznik polskiej placówki Paweł Koć. – Jesteśmy zainteresowani tą wizytą i oczekujemy ostatecznego potwierdzenia od rządu w Moskwie. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że wizyta rosyjskiego premiera jest bardzo prawdopodobna, gdyż w przyszłym tygodniu w Gdańsku spodziewana jest grupa przygotowawcza z rosyjskiego MSZ.
Jak będą wyglądały obchody 1 września? Na Westerplatte odbędą się dwie uroczystości. Pierwsza o charakterze krajowym. Rozpocznie się o godz. 4.45, kiedy to przed 70 laty padły pierwsze strzały z krążownika Schleswig-Holstein. Natomiast po południu odbędzie się część międzynarodowa z udziałem szefów rządów. W obu uroczystościach wezmą udział Lech Kaczyński, Donald Tusk oraz Jerzy Buzek, który będzie reprezentował Parlament Europejski.
W obchodach oprócz polskich kombatantów będą brali udział byli żołnierze niemieccy, którzy w 1939 roku walczyli na terenie Gdańska i Westerplatte. – To grupa ludzi, którzy swojego czasu spotkali się z westerplattczykami, a potem zaangażowali się na rzecz polsko-niemieckiego pojednania – mówi "Rz" Andrzej Przewoźnik, który odpowiada za organizację uroczystości.
Obchody napaści Sowietów na Polskę odbędą się 17 września w Warszawie. Oprócz oficjalnych ceremonii zaplanowano koncert, na którym będzie miała miejsce prapremiera utworu napisanego na tę okazję przez znanych kompozytorów Lisę Gerrard i Klausa Schulze.
[i]Justyna Prus z Moskwy[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA