Rozliczenie dzierżawy na Litwie

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Czy fakturę wystawioną przez litewską firmę za dzierżawę pomieszczeń na terytorium Litwy na cele związane z przechowaniem pojazdu należy rozliczyć jako import usług?
[b]Nie.[/b] Za miejsce świadczenia usług dzierżawy pomieszczeń (nieruchomości) uważa się dla celów VAT miejsce położenia dzierżawionych nieruchomości. Tak wynika z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Skoro więc wydzierżawiane przez firmę litewską pomieszczenia położone są na Litwie, miejscem świadczenia usług ich dzierżawy będzie terytorium Litwy. W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT usługi te nie będą podlegały VAT w Polsce, ale na Litwie. Zatem nie będziemy tu mieć do czynienia z importem usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT.[i]Krzysztof Kamiński, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL