fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kto będzie zarządzał Węglokoksem

W poniedziałek dziesięciu chętnych do zarządu największego eksportera węgla – Węglokoksu – stawi się na rozmowach kwalifikacyjnych
– Skład trzyosobowego zarządu powinien być znany 28 lub 29 lipca – mówi „Rz” Jerzy Galemba, rzecznik Węglokoksu.
Poprzedni zarząd, na którego czele stał Piotr Kozioł, został odwołany 22 czerwca przez WZA (dla spółek węglowych jest nim Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki) za niekorzystne dla spółki umowy opcyjne. – Wybrany zarząd będzie działał w ramach szóstej kadencji, która skończy się w czerwcu 2010 r. – tłumaczy Galemba. Media wśród potencjalnych kandydatów na prezesa wymieniały m.in. Eugeniusza Postolskiego, byłego wiceministra gospodarki, bliskiego współpracownika Waldemara Pawlaka, jednak ten zaprzeczał, jakoby miał startować w konkursie.
Z informacji „Rz” wynika, że na stanowisko to typowany był też Klemens Ścierski. Niedawno został członkiem rady nadzorczej Kompanii Węglowej – na Śląsku mówi się, że to rozgrzewka przed Węglokoksem. Wcześniej, po wyborach w 2007 r., gdy wicepremierem i ministrem gospodarki został Waldemar Pawlak, Ścierskiego typowano na wiceministra gospodarki ds. górnictwa i energetyki – m.in. dlatego, że był wieloletnim szefem Elektrowni Łagisza (potem Ścierski był posłem z ramienia PSL, a jeszcze później senatorem z ramienia Unii Wolności). Jednak wtedy tekę objął Eugeniusz Postolski. Wśród potencjalnych kandydatów na szefa Węglokoksu wymieniano m.in. Sebastiana Czypionkę, który szefował w tej firmie w latach 1995 – 1998 (jest związany z PSL). Po jego rządach szefostwo Węglokoksu usłyszało zarzuty o niegospodarność (narażenie firmy na straty ok. 14 mln zł).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA