fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Telewizje kablowe wesprą rozwój cyfrowej TV

Najwięcej gospodarstw domowych będzie odbierać cyfrową TV przez kablówki. Tak będzie wyglądał rynek za cztery lata.
Rzeczpospolita
Magdalena Lemańska
62 miliony gospodarstw domowych podłączą się za pośrednictwem różnych technologii do cyfrowej telewizji na świecie w tym roku – przewidują analitycy firmy Informa Telecoms & Media
To oznacza, że pod koniec roku dostęp do programów nadawanych cyfrowo będzie miało globalnie już 405 mln gospodarstw. Według prognoz Informy liczba odbiorców cyfrowych kanałów jednak szybko urośnie i w 2013 r. wyniesie już 636 mln – będzie to wtedy dokładnie połowa wszystkich domostw odbierających telewizję na świecie (pozostali wciąż będą oglądać telewizję analogową, np. naziemnie lub przez kablówki).
W następnych latach najwięcej widzów wciąż będzie oglądać cyfrowe stacje za pośrednictwem kablówek. W tym roku cyfrowy pakiet telewizji kablowej będzie mieć 167 mln domostw na całym świecie, a w 2013 r. – 290 mln (23 proc. wszystkich mieszkań z dostępem do telewizji).
Drugim najpopularniejszym źródłem dostępu do cyfrowych stacji będą na świecie platformy cyfrowe (w tym roku będzie je odbierać 104 mln gospodarstw domowych na świecie, a za cztery lata – już 129 mln).
Coraz więcej ludzi będzie też miało dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej, która w Polsce ma wystartować we wrześniu. W tym roku dostęp wyłącznie do takiej telewizji będzie miało na świecie 69 mln domostw, a za cztery lata – 111 mln.
Zdecydowanie mniej użytkowników będzie miało telewizję przez IPTV. Spopularyzuje ją jednak moda na wprowadzanie usług triple-play i w 2013 r. usługi telewizyjne przez IPTV będzie odbierać 55 mln domów – ponad dwa razy więcej niż w tym. 51 mln domostw za cztery lata wciąż będzie odbierać tylko niekodowane cyfrowe stacje nadawane drogą satelitarną.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA