fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Tylko PSL domaga się prawdy historycznej

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian w Polsce południowej, autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach ”
[b]Czy jest ksiądz usatysfakcjonowany przebiegiem 66. rocznicy „krwawej niedzieli” w Chełmie?[/b]
[b] Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:[/b] - Pierwszy raz od przedstawiciela rządu usłyszałem - w kontekście wydarzeń na Kresach Wschodnich - słowo ludobójstwo. To może być historyczny moment. [b] Wojewoda lubelska jest członkiem PSL. Ta partia od dawna wspiera działania Kresowian. Z czego to wynika?[/b]
Z pewnej solidarności chłopów. Z moich wyliczeń wynika, że ponad 90 procent pomordowanych na Kresach to byli właśnie chłopi. PSL ma tego świadomość i dlatego odwołuje się do tamtych wydarzeń. Nigdy na PSL nie głosowałem, ale muszę obiektywnie przyznać, że oni się konsekwentnie o prawdę ludobójstwa się dopominają. I choć nie popieram ich w innych pomysłach, za to akurat bardzo ich szanuję. [b]Czy nie brakowało księdzu obecności i równie zdecydowanych jak wojewody wystąpień przedstawicieli PO i PiS?[/b] Ludzi Platformy wszędzie brakuje. Nie rozumiem tego, bo mam tam wielu przyjaciół, z którymi wspólnie walczyłem o prawdę o Katyniu. Z kolei sam jestem wyborcą PiS. Głosowałem na Lecha Kaczyńskiego m.in. dlatego, bo pamiętałem jak w 2003 roku jego brat Jarosław bardzo ostro upominał się w Sejmie o prawdę, mówił wprost o ludobójstwie. Liczyłem, że PiS będzie szło pod sztandarami prawdy historycznej. Ale głęboko się rozczarowałem. Okazało się, że w tej konkretnej sprawie Lech Kaczyński niczym się nie różni od Donalda Tuska czy Bronisława Komorowskiego. Jakby wszyscy byli bliźniakami. Podobne niezadowolenie słychać też od samych działaczy PiS, od którzy również uważają, że rażąc do siebie kombatantów i Kresowian, czyli swój naturalny elektorat Lech Kaczyński kopie pod sobą dołek. Dzisiaj w przeciwieństwie do PO i PiS, dwóch wielkich partii, które powstały na gruncie Solidarności tylko PSL domaga się prawdy historycznej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA