fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Nawet posiłek może być niebezpieczny

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Zakrztuszenie jest zjawiskiem powszechnym i częstym. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z konsekwencji, jakie pozornie błahe zachłyśnięcia mogą mieć dla zdrowia i życia.
Zakrztuszenie może się zdarzyć zawsze i wszędzie, niezależnie od sytuacji czy miejsca, w którym się znajdujemy. Dochodzi do niego gdy jakiś przedmiot (na przykład niedokładnie przeżuty kawałek jedzenia) zamiast w przełyku znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, blokując przepływ powietrza i poważnie utrudniając oddychanie.
Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią. Na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń w szczególności narażone są dzieci. Dzieje się tak z wielu powodów, zarówno anatomicznych jak i psychologicznych. Ciekawe świata dziecko bierze do ust niemal każdy przedmiot znajdujący się w jego zasięgu - zabawkę, monetę, guzik czy koralik. Jest to jego sposób poznawania świata. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Dodatkowo drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe i przy podrażnieniu przez ciało obce może dojść do ich skurczu uniemożliwiając przepływ powietrza.
[b]Najskuteczniejsza broń przed zakrztuszeniem to profilaktyka: [/b]niepodawanie pokarmów, których dziecko nie jest w stanie pogryźć, niepodawanie tabletek małym dzieciom, wyeliminowanie małych przedmiotów z bezpośredniego otoczenia dziecka, kupowanie zabawek pozbawionych niebezpiecznych drobnych elementów itp. Gdy pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności do zakrztuszenia dojdzie, warto wiedzieć jak dziecku pomóc, by nie skrzywdzić go jeszcze bardziej. Zazwyczaj pierwszą reakcją rodzica czy świadka zakrztuszenia jest panika, wynikająca z braku umiejętności postępowania w sytuacji newralgicznej. Żelazną zasadą pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju.[b] Pamiętać należy o jak najszybszym wezwaniu pogotowia (nr tel. 999 lub 112)[/b]. Zanim fachowa pomoc dojedzie, by udzielić wsparcia, należy ostrożnie sprawdzić czy ciało obce zalegające w drogach oddechowych nie jest widoczne w jamie ustnej dziecka i czy nie da się go delikatnie wyjąć za pomocą małego palca. Gdy ciało obce na dobre utkwiło w drogach oddechowych dziecka, należy udzielić mu pierwszej pomocy wedle reguł opracowanych przez lekarzy. Schemat postępowania jest inny w przypadku [link=http://www.rp.pl/artykul/273383,332142.html]dziecka rocznego i starszego[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/273383,332128.html]inny przy ratowaniu niemowlęcia[/link]. Warto zapoznać się z obydwoma i poświęcić chwilę na ich zapamiętanie, wychodząc z założenia, że lepiej jest znać narzędzie i nie mieć okazji go użyć, niż pozostać bezradnym w sytuacji zakrztuszenia. [ramka] [i]Kampania PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU ZAKRZTUSZEŃ organizowana jest przez Fundusz na rzecz Dzieci One BY One Amway oraz Fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.[/i][/ramka]
Źródło: Materiały Promocyjne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA