Urlop bezpłatny skraca okres pobierania macierzyńskiego

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony przebywała na urlopie bezpłatnym od 1 sierpnia 2008 r. do 31 maja 2009 r. 23 maja urodziła drugie dziecko. Od którego dnia powinna otrzymać zasiłek macierzyński i z jakiego okresu naliczyć podstawę tego zasiłku?
W trakcie urlopu bezpłatnego zasiłek macierzyński nie przysługuje (art. 12 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 31 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9B7EF21E0864D9676D826877C6EE5AE7?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.[/link]). Pracownica ma do niego dopiero prawo po zakończeniu tego urlopu.Jeżeli urlop bezpłatny trwał do 31 maja 2009 r., to urlop macierzyński przysługuje pracownicy od 1 czerwca 2009 r. w wymiarze pozostałym do wykorzystania po odliczeniu dni przypadających między porodem a zakończeniem urlopu bezpłatnego. Jeżeli pracownica urodziła dziecko 23 maja, przysługujący jej urlop macierzyński powinien być skrócony o dziewięć dni.Zasiłek macierzyński należy wypłacać pracownicy od 1 czerwca przez cały okres skróli przez okres 131 dni (140 dni – 9 dni). Jego podstawę powinno stanowić wynagrodzenie,...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL