fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Dodatkowy procent za każdego aplikanta

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Określono wynagrodzenia dla patronów aplikantów sędziowskich i prokuratorskich
Projekt nowego rozporządzenia, w którym określono zasady naliczania wynagrodzeń dla opiekunów aplikantów nowej aplikacji, jest już gotowy i czeka na podpis ministra sprawiedliwości.
Nie ma szansy, by kandydaci do zawodu sędziego czy prokuratora obyli się bez pomocy doświadczonych patronów. Ministerstwo Sprawiedliwości przewidziało dwa rodzaje patronatu: poszczególnych praktyk i stażu oraz patrona koordynatora.
Obsadą stanowisk zajmie się dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. To całkiem nowe stanowiska, a wprowadziła je ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Opiekunowie zostaną wyłonieni z grona doświadczonych sędziów i prokuratorów, by oprócz pomocy służyć młodszym kolegom także wiedzą.
Patron stażu i patron praktyki dostawać mają miesięcznie 442 zł (to 15 proc. podstawy ustalania wynagrodzenia zasadniczego sędziego i prokuratora).
Na więcej mogą liczyć patroni koordynatorzy – dostaną od 472 zł do ok. 740 zł miesięcznie.
Ostateczna kwota wynagrodzenia zależeć będzie od liczby aplikantów. Za każdego z nich wynagrodzenie będzie rosnąć o 1 procent. Z kolei mniejsze pieniądze należeć się będą za krótszą (mniej niż miesiąc) opiekę.
Aplikacja ruszy w październiku. 8 sierpnia odbędzie się pierwszy etap konkursu na nową aplikację – ogólną (to pierwszy etap do zawodu sędziego i prokuratora). Naukę rozpocznie 300 najlepszych kandydatów. Każdy z nich dostanie opiekuna patrona.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA