fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polska rozwija się (na razie) najszybciej w Unii

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł w I kw. 1,9 proc. – podał wczoraj Eurostat. Czemu PKB wzrósł ponad dwa razy mocniej niż szacował niedawno GUS?
W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że polski PKB wzrósł w I kw. o 0,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Wczoraj Eurostat, unijny urząd statystyczny, podał, że wzrost w tym samym okresie wyniósł 1,9 proc.
[wyimek]o 4,5 proc. spadł PKB w całej UE w I kw. w porównaniu z I kw. 2008 r. Najgorzej jest na Łotwie – spadek o 18,6 proc. [/wyimek]
Czyżby GUS się pomylił, na niekorzyść ocenił stan gospodarki? – Nic bardziej mylnego – mówi Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. – Eurostat podaje te same dane co GUS, nie zmienia ich, nie szacuje poziomu PKB na nowo – podkreśla Bujak. Skąd więc różnica?
Dane unijnego urzędu to dynamika PKB wyrównywana sezonowo (zdaniem GUS to właśnie 1,9 proc.). – Wiele wskaźników składających się na PKB zachowuje się odmiennie np. w zależności od pory roku, liczby dni roboczych itp. – mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ. Dlatego statystyczne dane wymagają sezonowego wygładzania.
W Polsce, badając dynamikę produktu krajowego w danym kwartale w odniesieniu do kwartału rok wcześniej, skupiamy się na danych niewyrównywanych sezonowo, czyli na owych 0,8 proc. – Nie ma w tym nic w tym złego, to równie dobry wskaźnik – podkreśla Bujak.
Nic dziwnego, że na dane Eurostatu nie zareagowały wczoraj rynki finansowe. WIG20 spadł o 1,57 proc., złoty osłabił się wobec euro o ponad 1,4 proc. (do 4,53 zł), a wobec dolara o 2,5 proc. (do 3,21 zł). Inwestorzy uciekają od środkowoeuropejskich walut, obawiając się dewaluacji łotewskiego łata.
Wczorajsze informacje Eurostatu, porównywalne dla wszystkich krajów UE, są dla nas korzystne tylko z jednego powodu. Okazuje się, że awansowaliśmy na pierwszą pozycję w Unii Europejskiej pod względem dynamiki PKB w I kw. Z wynikiem 1,9 proc. prześcignęliśmy Cypr, który rozwijał się w tempie 1,6 proc. (reszta Europy pogrążona była w recesji). Warto jednak podkreślić, że Eurostat nie ma jeszcze informacji o wszystkich członkach Unii – np. o Malcie i Grecji, które jeszcze w IV kw. ub. roku notowały dodatnie PKB.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA