Sędziowie i sądy

Europejscy sędziowie mają podobne problemy

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Niezależność sądów i niezawisłość sędziów to podstawowa gwarancjasprawnego wymiaru sprawiedliwości oraz przestrzegania praw człowieka
Taka jest konkluzja dwudniowych obrad Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (European Association of Judges EAJ), prestiżowej i apolitycznej organizacji sędziów, zrzeszającej członków Temidy z prawie wszystkich krajów europejskich.
Doroczne spotkanie tym razem odbyło się w Krakowie, a jego polskim współgospodarzem było Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Jednym z najważniejszych sposobów zabezpieczenia niezależności sądów są godziwe zarobki sędziów. I okazuje się, że kryzys gospodarczy postawił problem zarobków sędziów także w innych krajach Europy – na co wskazywał Bjorn Solbakken, prezes EAJ, a w ojczystym kraju – Norwegii – prezes Sądu Apelacyjnego. Jacek Czaja, wiceminister sprawiedliwości, wskazywał, że mimo kryzysu i nawoływań niektórych polityków do zamrożenia, a nawet obniżek pensji, z zarobkami polskich sędziów jest nie najgorzej, a po raz pierwszy od 17 lat uniezależniono je od decyzji politycznych.
– Moją obecnością na konferencji chciałem wesprzeć Iustitię, która staje się bardzo poważnym partnerem dla Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawach dotyczących nie tylko sędziów, ale i całego wymiaru sprawiedliwości – powiedział „Rz" minister Czaja. Przy okazji nawiązał do czwartkowej wypowiedzi sędziego Stanisława Dąbrowskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, wskazując kategorycznie: – Rząd nie idzie na żadną wojnę z sędziami, przeciwnie, zamierza z nimi bliżej współpracować. Nie uniknięto jednak tematu trwających od jesieni zeszłego roku protestów sędziów, nie tylko w sprawie pensji, bo zwłaszcza statusu sędziego. Sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, pytana o to, co dalej z tą akcją, odpowiedziała, że za tydzień zbierają się władze Stowarzyszenia, które zadecydują o celowości i formie dalszych protestów, gdyż obecna (np. dni bez wokand) chyba się już wyczerpała. – Jeszcze ważniejsze niż pensje są problemy związane z niezawisłością sędziów, nie tylko zresztą w Polsce, ale także w europejskich krajach o starszych demokracjach. Na przykład w Hiszpanii sędziowie spotykają się z mocną krytyką władzy z powodu wydawanych wyroków – wskazuje sędzia Lech Wiśniewski. Tym również ma się zająć najbliższe zebranie Iustitii, ponieważ część ministerialnego projektu zmian w ustawie o sądach powszechnych budzi w sędziach sprzeciw.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL