Kraj

PiS: w niedzielę kościół, a nie debaty

Fotorzepa, Kar Karol Zienkiewicz
Kandydaci na europosłów z PiS są oburzeni, bo rywale z PO zaproponowali dyskusje w niedzielę. Dlatego debaty w Szczecinie nie będzie
– Politycy PO robili wszystko, byśmy nie przyjęli zaproszenia do publicznej debaty. Mamy do czynienia z arogancją. Może nie samego Filipa Kaczmarka, ale jego sztabu – twierdził wczoraj Konrad Szymański, „jedynka” PiS w Wielkopolsce. Poszło o termin zaproponowany przez Platformę.
Gdy premier Donald Tusk zaapelował, by liderzy list umawiali się na publiczne debaty, sztaby Szymańskiego i Kaczmarka przyklasnęły pomysłowi. Obydwaj kandydaci deklarowali, że chcą rozmawiać o miejscu Polski w Unii Europejskiej. Ale gdy sztab Kaczmarka postanowił, że debata odbędzie się w niedzielę o 12 w Collegium Historicum, kandydat PiS się oburzył. – W niedzielę o 12 zwykle biorę udział we mszy i z tego nie zrezygnuję – zapowiedział.
Sztabowcy Kaczmarka byli jednak nieustępliwi. Wczoraj Szymański zaakceptował niedzielny termin. – Ulegamy dyktatowi – podsumował. – Jeśli pan Szymański nie chce, niech nie przychodzi. A termin ustaliłem nie ja, ale szef PO – odpowiada Kaczmarek. W Szczecinie debaty nie będzie. Sławomir Nitras (PO) chciał się spotkać z Markiem Gróbarczykiem (PiS) w niedzielę wczesnym popołudniem. – W niedzielę o 13 pójdę do kościoła, a nie na pyskówkę z panem Nitrasem. Nie dam się wciągnąć w medialną hucpę, czyli pojedynek kowbojów w samo południe – mówi „Rz” Gróbarczyk. Nitras: – Przykro mi, że pan Gróbarczyk nazywa to hucpą. Chcielibyśmy wreszcie go poznać. W Krakowie Róża Thun próbuje doprowadzić do konfrontacji ze Zbigniewem Ziobrą. Wczoraj ponowiła zaproszenie na niedzielę. Argumentowała, że w tym czasie nie odbywa się żadne przesłuchanie w prokuraturze. Wysłała też Ziobrze swoją notkę biograficzną. Były minister twierdził wcześniej, że spotkanie utrudnia mu prokuratura, która nęka go wezwaniami na przesłuchania. Dodawał, że Thun jest osobą niezbyt znaną.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL