fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Głównie za gotówkę

Rzeczpospolita
• Kwiecień pod względem sprzedaży mieszkań używanych okazał się lepszym miesiącem od lutego, ale jednocześnie gorszym od marca.
• Widoczne było lekkie ożywienie na rynku, zwłaszcza między 20 marca a 20 kwietnia.
- Zakupy są realizowane niemal wyłącznie za gotówkę. W kwietniu zaledwie 18 proc. transakcji zostało dokonanych dzięki wsparciu banków – mówi Jerzy Sobański, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – Niestety, w porównaniu z najlepszym okresem 2006 r. poziom liczby zawieranych umów sprzedaży nie przekroczył 20 proc. w pierwszym kwartale 2009 r.
• Na uwagę zasługuje jednak fakt, że trzy najtańsze mieszkania kosztowały 5,4 – 6,5 tys. zł za 1 mkw., a trzy najdroższe – 11,2 – 12,4 tys. zł za 1 mkw. – Świadczy to o dalszym powolnym spadku cen – uważa Sobański.
• Średnia cena transakcyjna mieszkania wynosi dziś 407 tys. zł. To znacznie mniej niż pół roku temu.
• Negocjacje prowadzone w ubiegłym miesiącu kończyły się kilkuprocentowym upustem. Największa obniżka dotyczyła sprzedaży czteropokojowego lokum o pow. 85 mkw. na Ursynowie – z pierwotnej stawki sięgającej niemal 600 tys. zł właściciel zrezygnował i zgodził się sprzedać mieszkanie ostatecznie za 530 tys. zł.
• Mieszkanie to czekało w systemie MLS na nowego właściciela przez trzy miesiące, czyli krótko, biorąc pod uwagę marazm na rynku. Dla porównania, dwupokojowe lokum na Mokotowie czekało w systemie na nowego właściciela prawie 14 miesięcy. Sprzedaż lokali w wielu przypadkach jest więc dziś zastępowana ich wynajmem.
[i]źródło: mls[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA