fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Komórki: Plus wyprzedził Orange

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Sieci w kryzysie. W pierwszym kwartale Plus miał najwięcej klientów i największe przychody na rynku
Ponad 2 mld zł przychodów i powyżej 14,5 mln klientów zanotował Polkomtel – operator sieci Plus – w I kwartale.
Dla porównania sieć Orange miała w tym samym okresie niespełna 2 mld zł przychodów i 13,7 mln klientów, a Era 1,9 mld zł przychodów i ok. 13,3 mln klientów. Wyniki trzech dużych sieci komórkowych ciągle są na zbliżonym poziomie, ale w I kwartale Orange musiała oddać Plusowi symboliczną palmę pierwszeństwa na rynku. Polkomtel odzyskał ją po dziewięciu latach.
Do 1999 r. Plus był największa siecią na rynku, ale w tymże roku stracił pozycję lidera na rzecz Ery. Przez sześć lat Era (operatorem jest Polska Telefonia Cyfrowa) była numerem jeden, ale w 2006 r. musiała uznać prymat PTK Centertel. Operator Orange wystartował trzy lata później niż konkurenci, ale w ciągu kilku lat udało mu się ich zdystansować.
W ostatnich kwartałach sieć Orange dostała jednak zadyszki. Nie tylko musiała oddać Plusowi miano największej i najwięcej zarabiającej sieci na rynku, ale również spadła na trzecią pozycję pod względem liczby płacących rachunek abonentów, o których teraz najintensywniej starają się operatorzy GSM. Mimo tych przetasowań stawka ciągle jest bardzo wyrównana.
Podobnie jest tylko w niewielu europejskich krajach, np. Belgii czy Grecji. W Niemczech jest dwóch zdecydowanych liderów – Vodafone (36 proc. rynku) i T-Mobile (35 proc.) – i dwie mniejsze sieci: E-Plus (14 proc.) i O2 (15 proc.). We Francji podobne udziały w rynku mają Orange (42 proc.) i SFR (33 proc.). Znacznie większe niż trzeci co do wielkości Bouygues Telecom (17 proc.).
Na polskim rynku energicznie rozpycha się nowy gracz – sieć Play. Chociaż agresywną polityką psuje interesy wielkich, to na razie należy do niej ok. 5 proc. rynku. Polkomtel również traci klientów na rzecz Playa, ale zarabia na obsłudze wykonywanych przez nich połączeń. Play bowiem korzysta z sieci telekomunikacyjnej Polkomtelu. Przychody Polkomtelu z tego tytułu zresztą spadają, bo Play intensywnie rozbudowuje własną sieć.
Nowy gracz narzucił wojnę cenową na rynku usług na kartę, którą – niechętnie – podjęli rywale. W przeciwieństwie do rywali Play korzysta na administracyjnej obniżce hurtowych cen, jaką narzucił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Playowi obniża to koszty rozliczeń międzyoperatorskich, jego rywalom obniża przychody. Na wynikach Plusa nie odbiło się to jeszcze tak wyraźnie jak na wynikach Orange, ale rezultaty finansowe się pogorszyły.
Plus wypracował 213 mln zł zysku netto, czyli aż 40 proc. mniej niż w I kwartale 2008 r. Gdyby ta tendencja się utrzymała, to zamiast 1,36 mld zł zysku, jak w roku ubiegłym, Polkomtel zarobiłby dla swoich akcjonariuszy najwyżej ok. 800 mln zł. To niekorzystna sytuacja dla polskich udziałowców sieci Plus, przede wszystkim PKN Orlen, którzy zamierzają w tym roku sprzedać swój pakiet operatora sieci Plus.
[ramka][b]20 tys. kart SIM na sekundę[/b]
Liczba kart w telefonach komórkowych na świecie zbliża się do 4,3 mld. Według danych Mobile InfoLink co sekundę przybywa ok. 20 tys. nowych, aktywnych kart. Pierwszy miliard użytkowników przekroczony został po 20 latach od startu telefonii komórkowej, ale drugi zaledwie w 3,5 roku później. Na trzeci trzeba było czekać niespełna trzy lata, a na czwarty już tylko nieco rok. Najwięcej użytkowników telefonów – 43 proc. – to mieszkańcy krajów Azji i Pacyfiku. Na Europę przypada 24 proc., a na Ameryki 11 proc. Według różnych prognoz liczba 5 mld aktywnych kart przekroczona zostanie w 2011 lub w 2012 r.
[i]—ł.d.[/i][/ramka]
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=l.dec@rp.pl]l.dec@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA