Ostatnio nasz pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego. Chce go wziąć aż na rok. Chcemy się przychylić do jego prośby, jednak z takim zastrzeżeniem, że w razie potrzeby będziemy mogli go z takiego urlopu odwołać. Czy możemy?
[b]Tak.[/b] Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż trzy miesiące strony mogą dopuścić możliwość odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Tak wynika z art. 174 § 3 k.p. Za ważne przyczyny uznaje się takie, które powodują zakłócenie toku pracy w zakładzie, które nie były znane w momencie udzielania urlopu.Jeśli strony postanowią dopuścić taką możliwość odwołania pracownika z urlopu, to warto dla celów dowodowych, aby uzgodnione warunki odwołania strony zawarły na piśmie. Możliwe jest nawet konkretne wyliczenie takich przyczyn przez strony.Zauważyć należy, że aby pracodawca mógł odwołać pracownika z urlopu, taki urlop musi trwać co najmniej trzy miesiące. Oznacza to, że jeśli pracownik korzysta z kilku urlopów bezpłatnych pod rząd, których łączny wymiar przekroczy trzy miesiące, zawarcie porozumienia w sprawie możliwości odwołania pracownika z urlopu nie będzie skuteczne.Pracodawca nie jest zobowiązany do pokrycia ewentual...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.