fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Goście z sześciu krajów nadbałtyckich

Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica
PROBALTICA
Kilkuset wykonawców zagości na tegorocznej edycji festiwalu Probaltica. Artystów będzie można podziwiać w koncertach muzyki klasycznej, wojskowej, jazzowej, spektaklach tanecznych i multimedialnych widowiskach
[srodtytul]Europejska Orkiestra Symfoniczna Probaltica [/srodtytul]
Co roku zmienia się skład orkiestry, formacja łączy bowiem muzyków występujących podczas każdej edycji festiwalu Probaltica. Artyści decydują się na wspólny występ po zaledwie kilkudniowych przygotowaniach. Wielu z nich spotkało się po raz pierwszy właśnie podczas toruńskiego festiwalu.
Podczas tegorocznej edycji orkiestrę utworzą instrumentaliści z Niemiec, Szwecji, Litwy, Rosji i Polski. Towarzyszyć im będzie Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Modestasa Pitrenasa z Litwy, który na co dzień jest głównym dyrygentem Kowieńskiej Orkiestry Symfonicznej i dyrygentem Litewskiej Filharmonii Narodowej.
[srodtytul]Gotlands Blasarkvintett, Szwecja [/srodtytul]
W skład tego zespołu wchodzą: flet, fagot, klarnet, obój, waltornia. Gotlands Blasarkvintett wykonuje głównie kompozycje dla małych zespołów instrumentów dętych, w większości autorstwa dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych twórców z krajów nadbałtyckich. Część z tych kompozycji, np. „Kwintet na instrumenty dęte” Einara Englunda, powstała specjalnie dla szwedzkich muzyków. Zespół od dziewięciu lat występuje wspólnie z toruńskim kwintetem smyczkowym Multicamerata. Podczas tegorocznej edycji Probaltiki polscy i szwedzcy muzycy zagrają m.in.utwory Grażyny Bacewicz i Mieczysława Karłowicza. Gotlands Blasarkvintett ma w swoim dorobku siedem płyt, głównie z wykonaniami dwudziestowiecznej muzyki kompozytorów nadbałtyckich.
[srodtytul]Hamburg Strings, Niemcy[/srodtytul]
Powstałą w Hamburgu trzynastoosobową orkiestrę kameralną tworzą muzycy z kilku krajów, a prowadzi skrzypaczka Anna Preyss-Bator. Artystka mieszka w Hamburgu od 1981 roku, od 1984 była koncertmistrzem Klassik Philharmonie (dawnej Hamburg Mozart Orchestra), występowała też jako solistka. Koncertowała w niemal całej Europie, Chinach, Korei, Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych. Od 2002 roku jest wykładowcą konserwatorium w Hamburgu. W repertuarze Hamburg Strings znajdują się kompozycje m.in.: Vivaldiego, J.S. Bacha, Mozarta, Griega, Pendereckiego, Bacewicz.
[srodtytul]Kwintet Smyczkowy Multicamerata, Polska[/srodtytul]
Powstał w 1991 roku w Toruniu z inicjatywy Henryka Gizy. W swoim dorobku ma m.in. tournée „Hommage a Kopernik” w Polsce i we Włoszech, koncerty we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rosji, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i w Watykanie. Formacja stale współpracuje ze szwedzkim zespołem Gotlands Blasarkvintett. Od 17 lat organizuje festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica, w tym również pierwsze edycje festiwalu na Litwie i w Szwecji w 2003 roku. Multicamerata ma w dorobku 11 płyt prezentujących muzykę począwszy od Chopina i kompozytorów bałtyckich po Astora Piazzollę. Ostatnia płyta, „Hommage a Zbigniew Herbert”, zawiera utwory skomponowane do wierszy „księcia poetów”.
[srodtytul]Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litwa [/srodtytul]
Powstała w 1989 roku i do dziś działa pod batutą Gintarasa Rinkeviciusa. W ciągu 20 lat litewscy symfonicy zagrali ponad 1000 koncertów na Litwie we Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Tajwanie. Zawdzięczamy im dyskografię M.K. Ciurlionisa, mogą się także pochwalić nagraniami wszystkich utworów G. Mahlera oraz koncertowymi zapisami oper i musicali. W 2006 roku, w dowód wyjątkowego uznania dla muzyków, rząd Japonii przekazał orkiestrze ponad milion litów na zakup nowych instrumentów. Prowadzący Litewską Narodowa Orkiestrę Symfoniczną Gintaras Rinkevičius to jeden z najbardziej znanych litewskich dyrygentów. Jest także gościnnym dyrygentem Łotewskiej Opery Narodowej i dyrektorem artystycznym oraz dyrygentem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Akademii w Nowosybirsku. Prowadził orkiestry takie jak Berlin Symphoniker, Sankt Petersburg Philharmonic, Odense Symphony. W 1997 i 2000 roku otrzymał Wielką Nagrodę Muzyczną Republiki Łotewskiej, a w lutym 2009 roku z okazji obchodów Święta Niepodległości Republiki Litewskiej – Wielki Krzyż Komandorski Orderu za Zasługi dla Litwy.
Podczas tegorocznej edycji Probaltiki litewscy symfonicy wystąpią wspólnie z polskim skrzypkiem Piotrem Pławnerem.
[srodtytul]Molok Mun, Polska[/srodtytul]
To efemeryczna grupa w składzie: Dariusz Brzostek (przedmioty akustyczne, poezja), Wojtek Gałek (elektronika/Videoturisten), Rafał Iwański (instrumenty dęte, instrumenty perkusyjne/HATI), Rafał Kołacki (instrumenty perkusyjne/HATI), Dariusz Wojtaś (bass/HATI). Grupa działa na pograniczu sztuk: muzyki i literatury; łączy improwizowaną muzykę elektroakustyczną i poetyckie teksty. W ten sposób artyści chcą pobudzić wrażliwość nie tylko swoją, ale i odbiorców słuchaczy.
Nazwa Molok Mun to odwołanie do pseudonimu torunianina Henryka Neumanna, którego undergroundowe idee formacja chce rozwijać. Molok Mun nagrał nawet płytę „Tribute to Henryk Neumann”– zapis ubiegłorocznego koncertu w Piwnicy pod Aniołem.
[srodtytul]Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi, Polska[/srodtytul]
To jedna z pięciu państwowych szkół baletowych w Polsce; uczniowie rozpoczynają tu edukację po zakończeniu trzeciej klasy szkoły podstawowej i uczą się aż do matury.
Podczas Probaltiki uczniowie łódzkiej szkoły zaprezentują widowisko składające się z etiud baletowych do muzyki Grażyny Bacewicz.
Orkiestra Królewskiej Marynarki Wojennej (Marinens Musikkar), Szwecja
Oficjalna orkiestra wojskowa Marynarki Królewskiej powstała w Karlskronie w 1862 roku. To jedyna tego typu zawodowa orkiestra w Szwecji. Dziś tworzy ją 30 osób. Wraz z trzema innymi zespołami złożonymi z muzyków poborowych, orkiestra tworzy Centrum Muzyczne Szwedzkiej Armii. Każdego roku Marinens Musikkar występuje ponad 140 razy: począwszy od koncertów muzyki klasycznej poprzez ceremonie wojskowe i obchody świat państwowych, po zmiany warty przy pałacu królewskim w Sztokholmie.
[srodtytul]Patrik i Petra Jablonski, Szwecja[/srodtytul]
Petra Jablonski jest śpiewaczką (mezzosopran), ukończyła studia muzyczne w Sztokholmie, dalszą naukę pobierała w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Dziś mieszka z mężem pianistą Patrikiem Jablonskim i dwójką dzieci w Västeras w Szwecji. Występowała jako solistka w całej Europie, ma w dorobku sporo koncertów i recitali (często wspólnie z mężem). Zajmuje się też aranżacjami oper i występami dla dzieci.
Pianista Patrik Jablonski pierwszy raz wystąpił w wieku sześciu lat, a dwa lata później grał już koncerty dla publiczności w Sztokholmie. Kształcił się w Sztokholmie i Londynie, koncertował na całym świecie. Nie ogranicza swojego repertuaru do muzyki klasycznej, sięga również po kompozycje Oliviera Messiaena, Poula Rudersa, Wojciecha Kilara.
Podczas tegorocznego festiwalu para artystów zaprezentuje utwory Griega, Sibeliusa, Rangström, Stenhammar, Sibelius, Bernstein i kompozycje Jablonskiego.
Riga Saxophone Quartet (Rigas Saksofonu Kvartetas), Łotwa
Grupę założył w 1992 roku Artis Simanis, wykładowca Łotewskiej Akademii Muzycznej, który sam gra na saksofonie altowym. Pozostali członkowie grupy to jego studenci: Oskars Petrauskis (saksofon sopranowy), Ainars Sablovskis (saksofon tenorowy), Arvydas Kazauskas (saksofon barytonowy).
Muzycy nie skupiają się tylko na aranżacjach klasyki: Bacha, Haendla, Gabiellego, ale i wykonują muzykę współczesną, również skomponowaną dla kwartetów smyczkowych. Stąd w ich repertuarze – obok tang Piazzollli, muzyki Gershwina, Ellingtona, Mulligana, Gillespiego – znalazły się kompozycje takich wykonawców jak von Koch, Grimsson, Liebman.
Grupa propaguje również łotewską muzykę i organizuje na Łotwie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Saksofonowej Saxophonia. Artyści mają w dorobku m.in. płytę „Le Pont Mirabeau” nagraną z francuskim saksofonistą Jeanem-Pierrem Baragiolim.
[srodtytul]Videoturisten, Polska [/srodtytul]
Formację tworzą Wojtek Gałek (perkusja, old elektronica) Eraser/Piotr Rosztajn (gramofony, elektronika) i Marcin Wolniewicz (trąbka/elektronika). Inspiracji Videoturisten szukają w bardzo różnorodnej muzyce: od The Residents, Stereo Total, Pizzicato Five, Aphex Twin, Venetian Snares po Joy Division. Swoje występy określają jako „transbigbeatimprowizacjaslajdowideowisko”. W utworach formacji ważny jest nie tylko rytm, ale także szumy i melodie. Viedoturisten starają się na każdy występ przygotować nowy program, multimedialne widowisko, podczas którego lubią powracać do ulubionych motywów, nie stroniąc jednak od improwizacji. Specjalnością Videoturisten jest gra do diaskopów (rzutników), która pierwszy raz wypróbowali na Festiwalu Filmów z Diaskopu podczas festiwalu Toruń Film Festiwal TOFFI.
[srodtytul]Zapolski Strygerne, Dania[/srodtytul]
Duńska młodzieżowa orkiestra kameralna gra zarówno muzykę klasyczną, jak i aranżacje współczesnej muzyki, także rockowej. Zespół założył z początkiem lat 90. ukraiński skrzypek, pedagog i kompozytor Aleksander Zapolski. Muzyk może się także pochwalić stanowiskiem pierwszego skrzypka w Danmarks Radiosymfoniorkester oraz założonym przez niego jednym z najlepszych w Danii kwartetów – Zapolski Kvartett.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA