fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej

Nad jeziorem
Materiały Promocyjne
Akt samodzielny pojawił się w sztuce polskiej pod koniec XIX wieku. Od tej pory artyści coraz śmielej odzierali kobiety z szat. Na wystawę prezentującą owoc ich pracy zaprasza Muzeum Narodowe w Gdańsku
Naga postać kobieca była tematem prac artystów związanych z różnymi kierunkami i ugrupowaniami (secesją, kubizmem, koloryzmem, surrealizmem, modernizmem). Na wystawie znajdą się dzieła należące do klasyki polskiego malarstwa, są to m.in. obrazy: Leona Wyczółkowskiego, Alfonsa Karpińskiego, Władysława Podkowińskiego, Józefa Pankiewicza, Vlastimila Hofmana, Franciszka Żmurki, Ludomira Sleńdzińskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Chwistka, Wojciecha Weissa, Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Nowosielskiego i Kazimierza Mikulskiego.
- W dzisiejszym odhumanizowanym świecie pełnym brutalności i przemocy, może warto przywołać postać kobiety zmysłowej, tajemniczej, zmieniającej się w zależności od mody – jako antidotum na współczesny wizerunek istoty wykreowanej przez reklamę czy kolorowe czasopisma, kobiety bez osobowości i charakteru, zawsze młodej. Może warto obcować z dziełami sztuki, które mają swoją „urodę” i „wdzięk”; urodę definiowaną (wg F. Baldinucciego) jako piękno pociągające, budzące pragnienie by je oglądać i wdzięk (wg C.P. Richeleta) jako piękno dające przyjemność - tak do obejrzenia wystawy zachęca Małgorzata Laurentowicz-Granas z Muzeum Historii Miasta Łodzi, która jest pomysłodawczynią projektu. Gdańska odsłona jest jego kolejną wersją.
[ramka][b]Wystawa "Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej" [/b]
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama
Gdańsk, ul. Długi Targ 24
Wernisaż – 15 maja 2009, g. 15.00
Wystawa czynna od 16 maja 2009 – 16 sierpnia 2009
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10-17, czwartek (od 01.06) 12-20
Uwaga! 16 maja 2009 – Europejska Noc Muzeów – Muzeum Narodowe w Gdańsku będzie czynne w godzinach 19.00 – 1.00.[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA