fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KolTram sprzedany na aukcji

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
W siedzibie Ministerstwa Skarbu Państwa odbyła się pierwsza w historii sprzedaż 100 proc. akcji spółki należącej do skarbu państwa w trybie aukcji
Firma KolTram, zajmująca się budową szyn i rozjazdów kolejowych, została sprzedana za 96 mln zł, czyli kwotę o 20 proc. wyższą od ceny wywoławczej. Aukcja trwała około trzech minut. Najwyższą ofertę złożyły Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska z Bydgoszczy, spółka należąca do grupy Vossloh Cogifer.
Według podsekretarza stanu w ministerstwie skarbu Zdzisława Gawlika resort skarbu zrobił dobry interes i jest zadowolony z przebiegu prywatyzacji.
Zdzisław Gawlik ocenił, że Ministerstwo Skarbu nie spodziewało się uzyskania takiej kwoty. Podsekretarz Stanu podkreślił, że aukcja przebiegła w sposób uczciwy i rzetelny. Jego zdaniem nie było zmowy inwestorów, polegającej na zakulisowym porozumieniu między podmiotami startującymi w prywatyzacji.
Równie zadowolony z przebiegu transakcji jest Wojciech Bańkowski, prezes Towarzystwa Finansowego "Silesia", właściciela KolTramu. Jego zdaniem, już cena wywoławcza była satysfakcjonująca. Jego zdaniem, procedura przebiegała sprawnie i szybko.
Nabywca spółki z firmy Vossloh-Cogifer. Marc-Antoine de Dietrich powiedział, że transakcji towarzyszyły duże emocje, zaś firma miała ustalony limit, powyżej którego zrezygnowałaby z udziału w aukcji.
Cena wywoławcza spółki KolTram wynosiła 80 milionów złotych.Wstępne zainteresowanie wyraziło sześć podmiotów, do zbadania KolTramu przystąpiły cztery z nich, a ostatecznie w aukcji wzięło udział trzech, którzy wpłacili po 2,4 mln zł wadium.
[link=https://grafik.rp.pl/grafika2/300527]Na liście Ministerstwa Skarbu jest 68 spółek, które resort chce sprywatyzować poprzez aukcje.[/link]
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA