fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Nowa tradycja, nowa jakość w naszym folku

Materiały Promocyjne
Folkowym Fonogramem Roku 2008 została płyta „Folklove” Kwadrofonik. Grupa ta rozpocznie jutro 12. edycję festiwalu „Nowa Tradycja”
Za sprawą tego festiwalu na jednej scenie stają wykonawcy z różnych światów. Z jednej strony są to wiejscy muzykanci grający tradycyjne mazury i obertasy na własnoręcznie wykonanych basach i skrzypkach. Z drugiej – młodzież z wielkich miast, wykorzystująca w twórczości nie tylko archaiczne instrumenty, ale też i nowoczesny sprzęt elektroniczny.
Dzięki temu zróżnicowaniu organizowana przez Polskie Radio „Nowa Tradycja“ stała się jednym z najciekawszych wydarzeń na polskiej scenie folkowej.
Tegoroczna edycja imprezy przynosi wiele nowości. Przede wszystkim trwa o dzień dłużej. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbędzie się jutro w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Ale już dziś o godzinie 19.30 w DK Śródmieście będzie można uczestniczyć w zabawie przy dźwiękach harmonii. Tancerzom zagrają Jacek Hałas, Janusz Prusinowski oraz Sławomir Czekalski.
Także na Smolnej do niedzieli (26.04) będzie można uczestniczyć w warsztatach gry na akordeonie i harmonii. Trzecia nowość to rozdzielenie kategorii konkursu wydawniczego. Miłośnicy nowoczesnych interpretacji muzyki ludowej wciąż odnajdą ulubieńców wśród finalistów konkursu na Folkowy Fonogram Roku, zaś folklorystyczni puryści cieszyć się będą z przyznanego w tym roku pierwszy raz Fonogramu Źródeł.
Laureatów obydwu konkursów już znamy. Najlepszym Folkowym Fonogramem został krążek „Folklove” kwartetu Kwadrofonik. To właśnie ten zespół jutro o godz. 19 oficjalnie otworzy festiwal. Płyta „Pieśniczki z kancenoła” – zapis pieśni religijnych ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego – wygrała w kategorii Fonogram Źródeł. Nagrodę specjalną otrzymała seria Muzyka Odnaleziona, wydawana przez małżeństwo Beńkowskich.
Do tegorocznych konkursów zgłoszono rekordową liczbę wydawnictw. Urodzaj cieszy organizatorów.
– Ta aktywność pokazuje, że nasz festiwal to nie reanimacja zamarłej formy, lecz tworzenie nowej jakości – podsumowuje Paweł Milcarek, dyrektor Programu II PR.
[i] Nowa Tradycja – studio im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59 23–26 kwietnia bilety: 20 zł, karnety: 60 zł[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA