fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Kiedy potrzebne w samorządzie wypowiedzenie zmieniające

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Na danym stanowisku, np. referenta, wynagrodzenie się nie zmienia mimo wejścia w życie nowego regulaminu wynagradzania (dotychczas miał X grupę zaszeregowania, a minimalna w rozporządzeniu jest IX). Czy w takim wypadku trzeba przedstawić wypowiedzenie zmieniające?
Obniżenie pracownikowi kategorii zaszeregowania nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli nie powoduje obniżki wynagrodzenia – stwierdził [b]Sąd Najwyższy w uchwale z 12 marca 1981 r. (V PZP 4/80)[/b]. Zmienia się jednak podstawa prawna dla wynagrodzenia (zamiast rozporządzeń z 2005 r. regulamin wynagradzania i rozporządzenie z 18 marca 2009 r.), i dlatego zasadne byłoby przedstawienie nowych rozwiązań pracownikom, np. w trybie porozumienia.
Nowe regulaminy wynagradzania, które muszą obejmować wszystkie stanowiska w danej jednostce, muszą zostać wdrożone do indywidualnych stosunków pracy. Może to nastąpić w trybie porozumień lub wypowiedzeń zmieniających. Postanowienia regulaminu korzystniejsze od dotychczasowych warunków umowy o pracę z mocy prawa wpływają bezpośrednio na indywidualne stosunki pracy, po prostu je zastępując.
Natomiast jeśli są mniej korzystne, to konieczne jest wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę (art. 77[sup]2[/sup] § 5 oraz art. 241[sup]13[/sup] k.p.).
[i]Małgorzata Terlikowska, radca prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA