fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Google oskarżony o unikanie podatków

AFP
Google dołącza do listy firm podejrzanych o unikanie płacenia brytyjskich podatków. Spółka odprowadziła jedynie 600 tys. funtów do budżetu państwa
Spółka odprowadziła jedynie 600 tys. funtów podatków, mimo przychodów rzędu 1,25 mld funtów
Analitycy twierdzą, że operacje na brytyjskim rynku mogły wygenerować obciążenia podatkowe na sumę nawet powyżej 100 mln funtów, ale Google uniknęło takich wpłat kierując swoje przychody przez Irlandię.
Ponad 90 proc. przychodów Google uzyskanych na terenie Wielkiej Brytanii zostało przekierowane przez Irlandię, gdzie podatek dochodowy od firm wynosi 12,5 proc., a nie 28 proc. jak w Wielkiej Brytanii.
Richard Murphy, księgowy który dla The Sunday Times zbadał brytyjskie, irlandzkie i amerykańskie konta Google, twierdzi, że w 2007 r. w ten sam sposób spółka uniknęła zapłacenia 119 mln funtów na rzecz Irlandii, ponieważ irlandzkie oddziały firmy były w rękach jednej z dwóch firm, które Google założyło w raju podatkowym na Bermudach.
- Google wydaje się być jedną z tych firm, które działają na lokalnym rynku, mają brytyjskich pracowników i korzystają z lokalnych usług i infrastruktury, ale starają się płacić podatki gdzie indziej, jeżeli uważają, że mogą uciec i płacić mniej. Rząd musi zatrzymać takie praktyki – mówi Vince Cable, zastępca szefa Liberalnych Demokratów.
Google twierdzi, że nie może odpowiedzieć na ataki brytyjskich polityków "w tej chwili" ani komentować poszczególnych danych finansowych. Zastrzega jednak, że wszystkie operacje i rozliczenia prowadził zgodnie z prawem.
- Google wywiązuje się w pełni z obowiązków podatkowych we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. W Wielkiej Brytanii i poza nią stanowimy bardzo znaczący wkład do systemu podatków lokalnych i krajowych. Dodatkowo, oferujemy pracę dla setek ludzi w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach w całej Europie – komentuje sytuację rzecznik Google.
Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA