fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Kontynent wielkich przemian

Więźniom politycznym w RPA piłka nożna pozwoliła przetrwać
Materiały Organizatora
Już czwarty raz nie tylko warszawscy kinomani – festiwal jest organizowany w pięciu miastach – mogą się zapoznać z najnowszymi produkcjami z Czarnego Lądu. AfryKamera rozpoczęła się wczoraj pokazem algierskiej „Maskarady” Lyesa Salema. Przed nami jeszcze 23 fabuły i dokumenty.
Dziś warto obejrzeć jeden z najciekawszych obrazów AfryKamery – południowoafrykański „Więcej niż gra”. Jego reżyser Junaid Ahmed, który jako jeden z siedmiu zaproszonych autorów pojawi się w Kinotece, przypadkiem trafił w archiwach na dokumenty związane z Makana Football Association.
Tworzyło je pięciu więźniów politycznych, którzy dzięki miłości do piłki nożnej i zasad fair play starali się przetrwać w nieludzkich warunkach rasistowskiego zakładu karnego. W jednej z głównych ról rozpoznamy Presleya Chweneyagae, którego trzy lata temu podziwialiśmy w tytułowej roli w nagrodzonym Oscarem filmie Gavina Hooda „Tsotsi”.
Festiwalowe filmy w większości dotykają tematów współczesnych, nierzadko bolesnych – handlu dziećmi, konfliktów religijnych, AIDS. Pokazują przebieg i skutki wielkich przemian zachodzących w Afryce. Lecz nie tylko – co wyraźnie możemy dostrzec w wielu ciekawych dokumentach opowiadających o tym pięknym kontynencie.
[i]4. Festiwal Kina Afrykańskiego AfryKamera, Kinoteka, PKiN, pl. Defilad 1, bilety: 17 i 15 zł, karnety: 90 zł, rezerwacje: tel. 022 551 70 70, piątek (17.04) – czwartek (23.04), w godz. 14.30 – 20.45[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA