fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Belvedere zapowiada restrukturyzację

21 kwietnia 2009 r. właściciel Sobieskiego ujawni plan naprawczy. Jego wierzyciele czekają na 375 mln euro.
"Intensywnie pracujemy nad planem zakończenia reorganizacji, który pozwoli naszej firmie na dalszy wzrost" – zapowiedział w komunikacie Jacques Rouvroy, prezes Belvédere. Notowana na giełdach Paryżu i Warszawie spółka jest wiceliderem polskiego rynku wódki wartego ok. 10 mld zł.
Na szczegóły planu naprawczego inwestorzy oraz wierzyciele grupy Belvedere czekają od lipca 2008 r. Wówczas – po otrzymaniu przez spółkę półrocznej ochrony przed wierzycielami – zarząd zapowiedział, że rozpoczyna poszukiwanie 375 mln euro. Firma audytorska KPMG uznała, że o tyle łącznie mają prawo wcześniej upomnieć się posiadacze obligacji spółki. W sierpniu 2008 r. w rozmowie z "Rz" Krzysztof Tryliński, dyrektor generalny Belvedere wyjaśniał, że dzięki sądowej ochronie jego firma nie musi działać w pośpiechu. Jej pozycja w negocjacjach jest więc silniejsza. Powiedział wówczas także, że Belvedere rozważa sprzedaż spółki Marie Brizard: w całości lub w części. Zarząd prowadził rozmowy z kilkoma inwestorami, m.in. funduszami i producentami dóbr szybkozbywalnych.
Pomimo zapowiedzi Belvedre nie udało się zdobyć pieniędzy do stycznia 2009 r. W związku z tym spółka wystąpiła o ochronę sądu przez kolejne sześć miesięcy. Zarząd poinformował wówczas, że przedstawi tzw. plan zakończenia reorganizacji przed 16 lipca 2009 r.Tydzień temu, w związku z małą liczbą informacji na temat toczącego się w Belvedere postępowania naprawczego, Standard & Poor's wycofał rating spółki. Przedtem długoterminowy rating korporacyjny spółki był na poziomie "D". W ostatnim komunikacie Krzysztof Tryliński uspokaja: "W obecnych niestabilnych międzynarodowych warunkach gospodarczych firmie Belvédere udało się utrzymać znaczny wzrost i rentowność. Nasze wina i wódki mają coraz większy udział w rynku, a nasza wódka Sobieski odnosi większe sukcesy, niż się spodziewaliśmy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W 2008 r. sprzedaż Belvédere wyniosła 1,2 mld euro. Była o 13,7 proc. wyższa niż przed rokiem. W poniedziałek w Paryżu akcje Belvedere drożały o ok. 15 proc.Beata Drewnowska
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA