fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Przeminęło z wiatrem *****

W rolach głównych w tej superprodukcji wystąpili Vivien Leigh i Clark Gable
VIVARTO
Niewiele jest filmów w dziejach kina, które oparły się działaniu czasu i z równą siłą jak przed laty wzbudzają dzisiaj zainteresowanie widzów. Takim jest na pewno „Przeminęło z wiatrem”, którego niezwykła kariera rozpoczęła się 15 grudnia 1939 r. i ciągle trwa. W polskich kinach ten film gości już czwarty raz. Wcześniej – w 1963, 1978 i 1989 roku – obejrzało go ponad 12 mln widzów.
Ekranizacja powieści Margaret Mitchell – nie arcydzieła literatury, ale atrakcyjnej kroniki rodzinnej z czasów wojny secesyjnej – była największym przedwojennym przedsięwzięciem Hollywood. Trwające ponad dwa lata zdjęcia rozpoczął reżyser George Cukor, kontynuował Victor Fleming (i jego nazwisko figuruje w czołówce), a ukończyli Sam Wood, Cameron Menzies i Reeves Eason oraz asystenci.
Powstał pierwszy barwny supergigant – ponad trzy i pół godziny projekcji. Dobrana grupa aktorów zapewniła prawdziwość ekranowych postaci. Angielka Vivien Leigh (1913 – 1967) w roli rozmarzonej, ale gdy trzeba schodzącej na ziemię Scarlett oraz Amerykanin Clark Gable (1901 – 1960) stali się niezwykle popularną parą bohaterów. W swych kreacjach oddali wielkie uczucie, wielkie konflikty i wielkie nadzieje.
Film zdobył w 1940 r. aż dziewięć Oscarów (najlepszy film, scenariusz, reżyseria, wykonawczyni głównej roli, roli drugoplanowej – czarnoskóra Hattie McDaniel – kierownictwo artystyczne, montaż, zdjęcia barwne, osiągnięcia techniczne) i do lat 80. był najbardziej kasowym filmem wszech czasów.
Co złożyło się na taki sukces? Przede wszystkim wątek melodramatyczny. Historia miłości ukazana na tle epoki, nastrojów, jakie towarzyszyły walkom Południa z Północą, odchodzeniu starej formacji bogatych plantatorów bawełny i narodzinom nowej siły – kapitalizmu.
[i]USA 1939, reż. Victor Fleming, wyk. Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel, Ona Munson, kina: Kinoteka[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA