fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Więcej pomocy dla firm w regionach

WYBRANE KONKURSY NA DOTACJE INWESTYCYJNE W PRZEDSIĘBIORSTWACH
Rzeczpospolita
Prawie 560 mln euro pomocy unijnej trafi do firm w 2009 roku. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zaliczki na dotowane inwestycje
Zdanych zebranych przez "Rz" wynika, że najbardziej na bezpośrednie unijne wsparcie inwestycji mogą liczyć firmy w województwie lubelskim. W 2009 roku samorządowcy w Lubelskiem chcą ogłosić konkursy dla mikro, małych i średnich firm na łączną kwotę prawie 92 mln euro. Sporo pieniędzy zarezerwowały też samorządy Dolnego Śląska (79 mln euro), Wielkopolski (72mln euro) i Śląska (57,5 mln euro).
Informacje z regionów wskazują także, że trzy województwa – łódzkie, mazowieckie, opolskie – chcą przekazywać firmom realizującym unijne projekty zaliczki. – W ślad za decyzjami Komisji Europejskiej pracujemy nad umożliwieniem zwiększenia zaliczek i poszerzenia kręgu podmiotów, które będą mogły z nich skorzystać – informują władze województwa łódzkiego. Samorządowcy liczą, że w ten sposób pobudzą inwestycje w regionach. To dobra wiadomość dla małych i średnich firm – szczególnie teraz, gdy trudniej o kredyt na inwestycje. Dotychczas dotacje inwestycyjne były wypłacane jako refundacja poniesionych przez firmy kosztów.
W obliczu kryzysu wiele województw zwiększy pulę, która trafi do przedsiębiorców. – Największe wsparcie w2009 roku zostanie skierowane na parki przemysłowe i techniczne oraz fundusze pożyczkowe. Łącznie będzie to205 mln euro – zapewnia Paweł Gadzicki z urzędu marszałkowskiego Dolnego Śląska. Na większe pieniądze mogą liczyć także firmy z Wielkopolski. – Już pod koniec tego roku podjęliśmy decyzję o zwiększeniu środków na wsparcie przedsiębiorstw. Będzie to o6 mln euro więcej niż pierwotnie planowaliśmy – podkreśla Michał Wacławik z wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego.
W niektórych województwach walka o dotacje zacznie się tuż poN owym Roku. Już 5 stycznia ruszy na przykład konkurs w województwie świętokrzyskim. Od tego dnia swoje wnioski o wsparcie mogą składać także przedsiębiorcy ze Śląska. Do podziału jest20 mln euro. Podobnie będzie w województwie lubuskim.
Wiele regionów uruchomi jednak środki dopiero w połowie roku. Na Dolnym Śląsku konkursy ruszą w maju, później o dotacje będzie można starać się także w czerwcu i sierpniu. W lipcu rozpoczną się konkursy dla mikrofirm na Podlasiu. Od małych i średnich podmiotów z tego regionu wnioski przyjmowane będą od23 lutego.
Nadchodzący rok będzie dla województw przełomowy – rząd zakłada, że regiony ze swoich programów regionalnych wydadzą przynajmniej 6,5mld zł. – Sądzę, że wszystkie województwa będą się starały uruchomić jak najwięcej konkursów i wypłacić jak najwięcej pomocy. Średnio wypada po 400 mln zł na województwo. Myślę, że to realne założenie – mówi Stefan Kotlewski, wicemarszałek Mazowsza.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA