fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Coraz bliżej południowego odcinka A1

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Parafowano umowę na budowę autostrady A1. Dokument czeka na podpis ministra. Wykonawca, Autostrada Południe, nie zdąży jednak wybudować całej drogi do 2012 r. – ustaliła „Rz”
Parafowana umowa trafiła właśnie do Ministerstwa Infrastruktury. – Minister analizuje zobowiązania i konsekwencje wynikające z umowy dla Skarbu Państwa i uzgodni je z ministrem finansów – mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu.
Jeśli rząd jej nie zaakceptuje, konieczne może być ogłoszenie kolejnego przetargu na wybór koncesjonariusza lub budowę trasy we własnym zakresie. To zaś nie gwarantuje zakończenia inwestycji przed 2012 r.
Autostradę A1 na odcinku od Strykowa pod Łodzią do Pyrzowic będzie budować spółka Autostrada Południe, czyli konsorcjum firm: Budimex, Cintra i Ferrovial Agroman. Liderem konsorcjum jest hiszpańska Cintra, która ma ponad 20 koncesji drogowych na całym świecie. Pozostali uczestnicy mają po 5 proc. udziałów. Jak ustaliła „Rz”, nawet jeśli rząd zaakceptuje parafowaną umowę, trasa nie powstanie w całości do 2012 r. Wciąż będą trwały prace na odcinku od Częstochowy do Pyrzowic. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 2 mld euro. Budimex zabiega, by część środków na inwestycję zapewnił Europejski Bank Inwestycyjny.
Autostrada Południe była jedynym podmiotem, z którym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadziła rozmowy. Inwestycja będzie realizowana w tzw. systemie za dostępność – spółka zapewni finansowanie i zrealizuje inwestycje, a w czasie trwania koncesji będzie otrzymywać ze Skarbu Państwa opłatę za korzystanie z trasy przez kierowców.
Równocześnie trwają negocjacje, w trakcie których rząd ma wybrać firmę odpowiedzialną za budowę i zarządzanie 90–km odcinkiem trasy A2 ze Strykowa do Konotopy pod Warszawą. Jeszcze miesiąc temu rząd zapowiadał, że obie umowy zostaną podpisane w ciągu kilku dni.
– Ambitne plany pokrzyżował nam kryzys – mówi Lech Witecki, p.o. szefa GDDKiA. – Dłużej trwa obecnie uzyskanie przez potencjalnych koncesjonariuszy wstępnych zgód od banków na finansowanie inwestycji.O kontrakt starają się Autostrada Południe i Autostrada Mazowsze (wspólne przedsięwzięcie firm Atlantia (d. Autostrade, udziałowiec Stalexportu) i Stalexport Autostrada Dolnośląska. Budowa ma kosztować ok. 1 mld euro. EBI zapowiedział, że pożyczy 50 proc. potrzebnych środków. – Negocjacje trwają, weszły w finalny etap, powinny zakończyć się tuż po Nowym Roku – mówi Mieczysław Skołożyński, wiceprezes Stalexportu.
Rozmowy na temat A2 miały się już zakończyć z przedstawicielami Autostrady Południe. Jak wynika z informacji „Rz”, firma ma dostarczyć swoją wersję umowy do GDDKiA jeszcze w przyszłym tygodniu. Potem pochylą się nad nią rządowi ekspreci. Autostrada Południe miała się wycofać z wcześniejszej propozycji, że zakończy budowę trasy po 2012 roku, i zobowiązać się, że jeżeli to jej rząd powierzy inwestycję, zostanie ona ukończona przed planowanymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Autostrada Południe w zamian za dłuższy czas realizacji prac miała zażądać mniejszej niż jej konkurent opłaty za przejazd trasą samochodów.
W tym roku zakończyła się budowa 65 km autostrad. Chodzi o wybudowany przez GTC odcinek A1. W budowie jest 218 km autostrad. Rząd w ciągu ostatnich 12 miesięcy podpisał umowy na budowę kolejnych 232,6 km.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki:
[mail=a.stefanska@rp.pl]a.stefanska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA