fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Homoseksualiści oburzeni na Obamę

Pastor Rick Warren
AFP
Podczas zaprzysiężenia prezydenta elekta wystąpi pastor znany z antygejowskiego nastawienia.
Rick Warren wygłosi inwokację na styczniowej inauguracji Baracka Obamy na stanowisko prezydenta USA. Demokrata sam go o to poprosił.
W środowisku gejów natychmiast zawrzało. „To potworna zniewaga dla tysięcy gejów i lesbijek w Ameryce, którzy pracowali na rzecz Baracka Obamy, i milionów ludzi, którzy na niego głosowali” – czytamy w gejowskim portalu Pageoneq.com.
Warren to autor bestsellerów i pastor z Kalifornii. W 1980 roku założył tam Kościół zwany Saddleback Church, do którego należy ponad 80 tysięcy wiernych, a tygodniowo uczęszczają do niego ponad 23 tysiące ludzi. Osiągnął ogromny sukces. Dziś Saddleback to największy Kościół w Kalifornii, odgrywający coraz większą rolę w skali ogólnokrajowej. To Warren w czasie kampanii prezydenckiej zorganizował spotkanie obu kandydatów: Obamy i Johna McCaina.
Poglądy Warrena są znane w Ameryce. Nieraz wyrażał sprzeciw wobec aborcji i badań nad komórkami macierzystymi. Występował też przeciwko gejom. Oficjalnie poparł propozycję ósmą w Kalifornii, która zakazuje legalizacji małżeństw homoseksualnych. – Jeśli wierzycie w to, co Biblia mówi o małżeństwie, musicie poprzeć propozycję – nawoływał Kalifornijczyków przed referendum w tej sprawie, które odbyło się 4 listopada.
W jednym z wywiadów powiedział: „Jeśli siostra i brat są razem, sprzeciwiam się nazywaniu ich małżeństwem. Sprzeciwiam się mówić o małżeństwie, gdy starszy mężczyzna poślubia dziecko. I gdy jeden mężczyzna ma wiele żon”.
Dodał, że wszystkie te przypadki to dla niego to samo, co małżeństwo dwóch osób tej samej płci. – Od pięciu tysięcy lat w każdej kulturze i w każdym regionie małżeństwo zawsze było zawierane między kobietą i mężczyzną – mówił.
Czarę goryczy przelało dopiero wyjście na jaw, że to on wygłosi inauguracyjną mowę dla Obamy. „To coś więcej niż poważne faux pas” – napisał w internecie bloger Mike Tidmus. „To znak nietolerancji” – ogłosiła Human Rights Campaign, największa organizacja w USA walcząca o prawa osób homo- i biseksualnych. HRC poprosiła Obamę, by ponownie przemyślał swoją decyzję. W liście, który do niego wysłała, napisała wręcz o braku szacunku.
Według komentatorów wybór Warrena to sygnał Obamy, iż będzie słuchał również opinii konserwatystów. Wielu internautów przypomina, że Obama nigdy nie powiedział, iż popiera małżeństwa homoseksualne.
Sam Warren mówił: – Mam wielu przyjaciół gejów. Przeznaczyliśmy miliony dolarów dla chorych na AIDS, którzy zarazili się przez związki homoseksualne. Nikt nie może mnie oskarżyć o homofobię. Nie wierzę tylko w redefinicję małżeństwa.
Strona Kościoła pastora Warrena
[link=http://www.saddleback.com]www.saddleback.com[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA