fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Nie chcesz głodować, musisz oszczędzać

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Wszyscy powinniśmy dodatkowo oszczędzać na starość, bo nasze emerytury będą niskie. Możemy to robić, zakładając indywidualne konto emerytalne (IKE). Wtedy od zysków nie zapłacimy podatku Belki
Wszyscy powinniśmy dodatkowo oszczędzać na starość, bo nasze emerytury będą niskie. Możemy to robić, zakładając indywidualne konto emerytalne (IKE). Wtedy od zysków nie zapłacimy podatku Belki.
Ci, którzy cztery lata temu zaczęli w ramach IKE wpłacać do funduszu inwestycyjnego Legg Mason Akcji, zarobili prawie
76 proc., a klienci Arki Akcji ponad 66 proc. Wśród funduszy ubezpieczeniowych najlepiej wypadła Nordea: akcyjny zyskał 52 proc., a dynamiczny 43,2 proc.
Gdy rok temu prezentowaliśmy podobne zestawienie obejmujące trzyletnie wyniki (IKE wystartowały w 2004 r.), stopa zwrotu najlepszych funduszy znacznie przekraczała 100 proc. Teraz jest dużo gorzej, ponieważ od ponad roku indeksy giełdowe spadają. Nie powinno to jednak zniechęcać do oszczędzania, bo zanim przejdziemy na emeryturę, po obecnych stratach może nie być śladu.
Na starość możemy też oszczędzać, wybierając IKE w formie lokaty bankowej. Wtedy nie stracimy, ale też nie możemy liczyć na atrakcyjne zyski. Od kilku lat nawyższe oprocentowanie proponuje Bank Millennium – obecnie 6 proc. w skali roku.
Równie pewnym sposobem gromadzenia kapitału jest zakup dziesięcioletnich obligacji skarbowych, które deponuje się na specjalnym rachunku zakładanym w PKO BP. Papiery z listopadowej emisji przyniosą w pierwszym roku 7,5 proc. odsetek.
W tym roku na IKE można wpłacić nieco ponad 4 tys. zł, od przyszłego limit będzie prawdopodobnie dużo wyższy. Kto ma już IKE, ale w tym roku nie wpłacił jeszcze pieniędzy, ma czas do końca grudnia. Tyle samo czasu zostało osobom, które chcą założyć konto emerytalne.
[ramka][b]Wyższe limity wpłat[/b]
- W ubiegłym tygodniu Sejm zakończył prace nad projektem zmian w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych. Teraz trafi on do Senatu.
- Dwukrotnie ma wzrosnąć roczny limit
wpłat na IKE – będzie to trzykrotność, a nie półtorakrotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. W tym roku limit wynosi ok. 4 tys. zł, od przyszłego może być ponad 8 tys. zł rocznie.
- Według projektu będzie można podjąć część pieniędzy zgromadzonych na koncie (od tej części będzie pobierany podatek Belki).
- Kapitał zgromadzony na IKE będzie mógł być wypłacony albo jednorazowo, albo w ratach. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA