fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Dziennikarz przesłuchany w sprawie Jugendamtów

Mówiłem o tym, że niemieckie urzędy doprowadzają do wynaradawiania dzieci z mieszanych związków – opowiada Andrzej Dziedzic
Dziennikarz telewizyjny i współautor tekstu „Rz” został w sobotę przesłuchany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego. Miało to związek z materiałem w „Rz” i „Wiadomościach” TVP 1 poświęconym pani Beacie, która uprowadziła własnego syna. Powód? Niemiecki sąd na wniosek urzędu do spraw młodzieży, tzw. Jugendamtu, pozbawił ją prawa opieki nad dziewięcioletnim Moritzem i utrudniał z nim kontakty.
– W sobotę wieczorem zapytano mnie przez telefon, czy mam związek z publikacją i czy mógłbym zgłosić się na policję. Funkcjonariusze zaproponowali, że mogą również przyjechać do mnie, na co się zgodziłem – opowiada „Rz” Andrzej Dziedzic.
Policja przeprowadziła przesłuchanie na żądanie Biura ds. Międzynarodowych. Przypuszczalnie po publikacji „Rz” interweniowała niemiecka policja.
Dziennikarz odmówił udzielenia policji informacji o pani Beacie, powołując się na tajemnicę dziennikarską. Zaproponował natomiast, że przedstawi swoją wersję wydarzeń. – Mówiłem im o dramacie, jaki spotkał panią Beatę, oraz o tym, jak działają w Niemczech Jugendamty, które doprowadzają do wynaradawiania dzieci z mieszanych związków – opowiada Dziedzic.
Problemem Jugendamtów dziennikarz zajmuje się od kilku lat. Nakręcił na ten temat m.in. film „Polnisch verboten” (Polski zabroniony).
W opinii senator PiS Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk Jugendamty łamią prawo, odbierając dzieci z mieszanych rodzin nieniemieckim rodzicom oraz nakazując w kontaktach z nimi używanie wyłącznie języka niemieckiego. Kilkudziesięciu polskich rodziców od lat walczy o odzyskanie prawa opieki nad własnymi dziećmi, które przyznano ich niemieckim eksmałżonkom.
Działalnością Jugendamtów interesuje się też Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego. Udokumentowała ona wiele przypadków, które jej zdaniem naruszają europejskie uregulowania. Największa liczba z nich dotyczy Polaków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA