fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Dumni i gotowi polec za ojczyznę

Święto Niepodległości
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Czy jesteśmy dumni z bycia Polakami i gotowi oddać życie za swój kraj? Czy bycie w Unii Europejskiej sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu? Przed Świętem Niepodległości zapytaliśmy o to znanych Polaków, ale też nas wszystkich – obywateli Rzeczypospolitej
[b]* Specjalny dodatek "Rz" - [link=http://www.rp.pl/temat/216862_Niepodleglosc_1918.html]Niepodległość 1918[/link][/b]
[b]* [link=http://www.rp.pl/temat/216262_Debata_o_patriotyzmie.html]Debata o patriotyzmie[/link][/b]
Wyniki są budujące. Po 19 latach od przywrócenia tego święta aż 82 proc. Polaków w sondażu GfK Polonia bezbłędnie wskazuje, jakie wydarzenie wiąże się z 11 listopada. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski: tego dnia w 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziła się Polska. Święto ustanowiono w 1937 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. Potem kazała o nim zapomnieć PRL.
– Ale świadomość wydarzeń sprzed 90 lat nie zrodziła się dopiero w 1989 roku, przez całą PRL pamięć ta była pielęgnowana, tyle że nieoficjalnie – tłumaczy socjolog polityki prof. Andrzej Rychard. Zaznacza też, że sondaż robiono 6 listopada, a zatem w atmosferze przypominania o święcie. – Ważne, by to wydarzenie nie było tylko okazją do pompatycznych uroczystości, ale weszło bardziej do naszej codzienności, do rodzin. Społeczeństwo daje taki sygnał politykom i ludziom odpowiedzialnym za edukację.
[wyimek]Polska potrzebuje dziś patriotów – sądzi 93 procent badanych [/wyimek]
Także historyk i przewodniczący Kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski nie kryje zdumienia: – Jestem zaskoczony taką wiedzą na temat 11 listopada. To bardzo pozytywne dla państwa, że jesteśmy gotowi w Polsce żyć, a nawet za nią umrzeć.
Nawiązuje do tego, że w sondażu prawie każdy – 93 proc. – wyraził przekonanie, iż Polska potrzebuje dziś patriotów. Taki sam odsetek osób czuje się dumny z bycia Polką lub Polakiem.
Ogromna większość – 71 proc. – byłaby gotowa oddać życie w obronie niepodległości Polski. Tylko 16 procent odpowiedziało na to pytanie „nie”, a 13 proc. się waha. Zdaniem 44 proc. UE nie sprzyja pielęgnowaniu patriotyzmu przez obywateli państw członkowskich, wedle 35 proc. – sprzyja.
Rychard przypomina jednak, że Polacy mają do Unii stosunek pozytywny. – Dla wszystkich jest oczywiste, że po wejściu do UE żaden kraj nie porzucił swych tradycji i święta narodowe obchodzi hucznie – mówi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA