fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Prawie 3 tysiące złotych mniej niż w lipcu

Rzeczpospolita
W sierpniu koszt zakupu materiałów wraz z projektem potrzebnych do wybudowania przykładowego domu, wynosił 169 072 zł i był o 1,6 proc. niższy niż w lipcu. Rok temu trzeba było zaś wydać ponad 5,7 tys. zł mniej niż dziś
W sierpniu w stosunku do lipca spadły ceny materiałów tak zwanych budulcowych. Najwięcej, bo o 7 proc., staniała wełna mineralna. Ponad 5 proc. mniej trzeba było zapłacić za pręty zbrojeniowe stropu i wieńca. O 5 proc. w porównaniu z lipcem tańsza była cegła dziurawka, styropian oraz płyta G-K. Spadły także ceny płytek klinkierowych oraz płytek wykorzystywanych do nawierzchni tarasu (minus 5 proc.). 3 procent tańsze były pustaki ceramiczne oraz dachówki. Wzrosły natomiast ceny materiałów izolacyjnych.
O 3 proc. więcej niż w lipcu zapłacić trzeba było za papę, a o 1,5 proc. za folie izolacyjne.
Porównując ceny do stycznia bieżącego roku, podwyżki objęły materiały wykorzystywane w czterech z sześciu wymienionych etapach budowy. Najbardziej wzrosły koszty wykonania fundamentów (6,6 proc.), gdyż podniosły się ceny wszystkich wykorzystywanych w tych etapach materiałów, następnie elewacji (6 proc.) oraz stropu nad parterem (4,57 proc.). Spadł natomiast koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do wykonania parteru i poddasza (minus 2,66 proc.) oraz schodów i tarasu (minus 0,2 proc.). W stosunku do cen z sierpnia 2007 roku najbardziej zdrożało drewno (wzrost o 22 proc.), wykonanie stropu monolitycznego (ok. 15 proc.) oraz tynki (10 – 12 proc.).
Po ożywieniu popytu i wzroście przychodów w lipcu w sierpniu nastąpiło wyhamowanie sprzedaży – spadek w stosunku do lipca to 10 – 15 proc. Jednocześnie przychody w sierpniu 2008 r. były o 1 – 2 proc. wyższe niż przed rokiem. – Natomiast w dalszym ciągu zauważalne są minimalne spadki cen niektórych grup asortymentowych, m.in. materiałów ściennych, zwłaszcza gazobetonów, drewna, a nawet stali, której ceny rosły przez ostatnie półrocze – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB.
Popyt na poszczególne grupy towarowe w sierpniu tego roku w stosunku do sierpnia 2007 r. miał trendy zmienne. Wzrost odnotowano w pięciu grupach. Liderem były materiały inne (28 proc.), a dalej w kolejności uplasowały się: chemia budowlana (25,5 proc.), narzędzia (19 proc.), drewno (13 proc.) oraz izolacje wodochronne (2 proc.). Ujemna dynamika wystąpiła w suchej zabudowie (minus 4,5 proc.), stolarce otworowej (minus 6 proc.), w materiałach ściennych (minus 13 proc.), izolacjach termicznych oraz pokryciach dachowych (po minus 24 proc.).
Łączny popyt za osiem miesięcy 2008 r. w stosunku do analogicznego okresu 2007 r. był wyższy w ośmiu grupach. Największy skok w zakupach dotyczył narzędzi i innych materiałów (po 33 proc.), chemii budowlanej (23 proc.), stolarce (22 proc.), materiałach ściennych (15 proc.), drewnie (11 proc.), izolacjach wodochronnych (9 proc.) oraz w suchej zabudowie (1 proc.). A spadek nastąpił w pokryciach dachowych (minus 5 proc.) oraz izolacjach termicznych (minus 14 proc.).
W tabeli poniżej przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.
- Podstawą do wyliczenia danych był projekt jednorodzinnego niepodpiwniczonego domu o pow. 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Ma poddasze mieszkalne.
- W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.
- Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.
- Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
- Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.
Anna Ogonowska-Rejer, redaktor „Rz”
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA