fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czym PO chce skusić Lewicę

Rzeczpospolita
SLD się waha, czy pomóc odrzucić prezydenckie weto do ustawy medialnej. Ale Chlebowskiemu niełatwo będzie namówić do tego Napieralskiego
Platforma wraca do rozmów z Lewicą w sprawie odrzucenia weta Lecha Kaczyńskiego do ustawy medialnej. Szefa SLD Grzegorza Napieralskiego zaprosił do nich Zbigniew Chlebowski, szef Klubu PO. – Włączy się do nich ponowie też Grzegorz Schetyna – przewiduje polityk z władz PO.Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski daje czas na rozmowy i przesuwa głosowanie nad odrzuceniem weta na najbliższe posiedzenie Sejmu w lipcu. – Liczę na to, że się wyklarują stanowiska klubów – mówi Komorowski. – Nie możemy głosować weta, dopóki się nie dogadamy. To byłaby kompromitacja pokazująca nieudolność – mówi „Rz” ważny polityk PO.Lewica doskonale o tym wie. Ale oficjalnie zaprzecza, że chce rozmawiać. – Sami się dziwimy, czemu dopiero za dwa tygodnie, ale zagłosujemy odpowiednio – mówi Napieralski. Do tej pory szef SLD ostro krytykował ustawę medialną i wielokrotnie zapowiadał, że Lewica nie poprze odrzucenia weta. Choć to nadal najbardziej prawdopodobny scenariusz, nie jest jeszcze definitywnie przesądzony.
Bronisław Komorowski daje klubom czas na negocjacje w sprawie weta
Jak wynika z informacji „Rz”, pierwsza krótka i raczej kurtuazyjna rozmowa Chlebowskiego z Napieralskim odbyła się we wtorek. Wczoraj miało dojść do ponownego spotkania, dotyczącego już głównie ustawy medialnej. Na nim miała paść oferta PO. Jaka? – To będzie wyłącznie rozmowa o przyszłej nowelizacji ustawy medialnej i ustawie Lewicy o KRRiT – zapowiadał Chlebowski.
Wcześniej PO wysyłała jednak politykom Lewicy sygnały. Najpierw zagłosowała za jej wnioskiem o informację w sprawie misji wojskowych. Komorowski zgodził się też na debatę o „drożyźnie”, której się domagała. Jutro oba kluby mają głosować za odrzuceniem sprawozdania KRRiT za 2007 rok.
PO jest też gotowa poprzeć projekt Lewicy dotyczący zmian w ustawie o KRRiT (zgodnie z nim Rada mogłaby być odwołana, jeśli parlament odrzuci jej sprawozdanie), o czym pisał serwis Tvp. info.
Czy to przekona Napieralskego? – Nie – uważa polityk SLD. Jak twierdzi, scenariusz, w którym Lewica nie poprze odrzucenia weta, jest dla niej bardziej korzystny. – Następnym razem PO się będzie z nami liczyć, a tak może nas wykiwać.
W SLD pojawił się też pomysł, żeby zażądać konkretnych zapisów w dużej nowelizacji. – Na przykład tego, żeby w serwisach informacyjnych TVP prezentowane były stanowiska wszystkich ugrupowań – mówi polityk Lewicy. Co ostatecznie zrobi Lewica? – Wszystko zależy od tego, co nam dadzą. Grzesiek będzie grać twardo, ale pragmatycznie – przekonuje nasz rozmówca.
W kuluarowych rozmowach politycy PO przyznają, że dobrym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie Lewicy poparcia wybranych ustaw społecznych. Ale Chlebowski przekonuje: – Żadnego kupczenia nie będzie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA