fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Gwałty jako taktyka wojenna

AFP
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyznała, że masowe gwałcenie kobiet przez żołnierzy jest w niektórych konfliktach rodzajem taktyki wojennej
Ankieta przeprowadzona wśród dwóch tysięcy Liberyjek wykazała, że aż 75 procent z nich było ofiarami gwałtu podczas wojny. Według ekspertów ONZ oprócz Liberii gwałt stosowano jako taktykę w dawnej Jugosławii, sudańskim Darfurze i Demokratycznej Republice Konga. Najgorsza jest obecnie sytuacja w tym ostatnim kraju.
– Bycie kobietą stało się tam niebezpieczniejsze niż bycie umundurowanym żołnierzem – mówił podczas obrad Rady Bezpieczeństwa generał major Patrick Cammaert, były dowódca sił pokojowych w Kongu.
W przyjętej rezolucji Rada wezwała strony toczących się konfliktów do powstrzymania żołnierzy od dokonywania gwałtów, które określono jako “zbrodnię wojenną” i “element ludobójstwa”.
Gwałty zawsze były zjawiskiem towarzyszącym wojnom, ale długo traktowano je jako “efekt uboczny” konfliktów. Analiza wydarzeń, które miały miejsce podczas wojen w dawnej Jugosławii, doprowadziła do wniosku, że masowe gwałty mogą być celową taktyką militarną.
– Na terytorium chorwackim, w sercu Europy, gwałt był stosowany jako metoda zastraszania i terroru podczas agresji na początku lat 90. Bośnia i Hercegowina, która była ofiarą tego samego agresora (Serbii – red.), zaznała gwałtów i seksualnej przemocy jako instrumentów czystek etnicznych – powiedziała wicepremier Chorwacji Jadranka Kosor.
Zdaniem niemieckiego badacza wojen Herfrieda Winklera walczące strony w Jugosławii wystrzegały się dokonywania mordów na masową skalę, obawiając się reakcji zagranicy. W tej sytuacji uznano, że dobrą metodą na dokonanie czystek etnicznych jest właśnie gwałt. Stosując tę taktykę, nie zostawia się masowych grobów, które w przyszłości ktoś mógłby odkryć, a ofiary najczęściej milczą, nie chcąc mówić o swoim upokorzeniu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA