fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Osoby uzależnione nie trafią do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej i Sztab Generalny chcą wyeliminować z poboru alkoholików i narkomanów
W czerwcu do Kancelarii Premiera ma trafić projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.
Za przygotowanie zmian w prawie odpowiedzialny jest zespół, którego prace nadzoruje szef Sztabu Generalnego gen. Franciszek Gągor. Ich intencją jest ograniczenie przypadków powoływania do zasadniczej służby wojskowej poborowych uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Komisje lekarskie mają skuteczniej identyfikować osoby z takimi problemami. Poborowi, u których lekarze stwierdzą jakiekolwiek uzależnienia, nie będą przyjmowani do armii.
Z danych żandarmerii wynika, że liczba osób zażywających narkotyki spada
Problem polega na tym, że już za rok ma zniknąć armia z poboru, a nowelizacja dotyczy właśnie poborowych. Robert Rochowicz, rzecznik prasowy MON, mówi, że zmiany będą odnosić się również do tych, którzy zechcą pracować w armii zawodowej. Będą się zgłaszać do punktów werbunkowych. Tam mają być dokładnie sprawdzani właśnie pod kątem tego, czy mają problemy z narkotykami bądź alkoholem.
– Ideałem byłoby, gdyby w armii zawodowej nie było osób uzależnionych od jakichkolwiek używek – mówi Wojciech Łuczak, ekspert wojskowy, wydawca miesięcznika „Skrzydlata Polska”. Jego zdaniem taki cel ma nowelizacja ustawy.
Bardziej krytyczny jest Janusz Zemke z Lewicy, szef Komisji Obrony Narodowej: – Wolałbym, by w Sejmie pojawiły się ustawy dotyczące profesjonalizacji armii.
Z danych Żandarmerii Wojskowej wynika, że odsetek osób zażywających narkotyki od trzech lat spada. – Wdrożyliśmy dwa autorskie programy, które dotyczą przeciwdziałania narkomanii. W jednostkach i instytucjach wojskowych organizujemy pogadanki, spotkania ze specjalistami. Informujemy również żołnierzy, jakie kary grożą za posiadanie narkotyków – mówi mjr Marcin Wiącek, rzecznik prasowy ŻW.
Żandarmi współpracują z wojskowymi komendami uzupełnień. – Jesteśmy zapraszani na spotkania z poborowymi – podkreśla mjr Wiącek. Żandarmeria przygotowała również programy związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.
W zeszłym roku żandarmeria wydrukowała dla żołnierzy i poborowych 100 tysięcy ulotek na temat uzależnień. W tym roku ma ich być 200 tysięcy.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA