fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sądowe sekretariaty wyręcza Centrum Obsługi Druku

Fotorzepa/Andrzej Wiktor
Ministerstwo Sprawiedliwości szuka sposobu, by usprawnić system druku i doręczeń sądowych. W grę wchodzi 50 mln przesyłek rocznie.

Centrum Obsługi Druku (COD) to pilotażowy projekt prowadzony obecnie przez Sąd Okręgowy w Gliwicach. Z czasem ma wspomóc całą apelację katowicką, a za cztery lata i inne sądy w kraju. Główny cel projektu to zmniejszenie obciążenia pracą kadry sądowej: sekretarzy i protokolantów. Teraz czynnościami związanymi z wydrukiem, kopertowaniem i zwrotkowaniem przesyłek niewymagających podpisu własnoręcznego zajmuje się specjalny system. W nowym systemie od naciśnięcia opcji „drukuj" do przejścia do funkcji „wysyłaj" mija zaledwie od trzech do sześciu minut. To ogromna oszczędność czasu i ludzi.

Pilotaż COD w Sądzie Okręgowym w Gliwicach pozwolił na zmniejszenie obsługi korespondencji o ponad 1 tys. sztuk miesięcznie w dużych wydziałach cywilnych. Zaoszczędzony czas urzędnicy przeznaczają na pracę merytoryczną, m.in. zwiększenie sprawności postępowań sądowych.

Dotychczasowe wdrożenie COD w apelacji katowickiej pozwoliło nie tylko na usprawnienie obiegu korespondencji i oszczędność materiałów eksploatacyjnych, ale również efektywniejsze wydawanie pieniędzy oraz centralizację wysyłanych przesyłek sądowych. Chodzi o obsługę systemów korespondencji masowej, druk odpisów ksiąg wieczystych, druk odpisów z krajowych rejestrów: Karnego i Sądowego oraz druk na potrzeby Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Kadr.

Do tej pory wszystkie wydziały SO w Gliwicach oraz dziewięć pozostałych sądów okręgu gliwickiego korzysta z usługi centralnego wydruku do wysyłania pism sądowych bez podpisu własnoręcznego, do których nie są dołączane odpisy i załączniki.

Od ponad roku, tj. od kwietnia 2014 r. do dziś, system działa sprawnie. Projekt uruchamiany jest więc w kolejnych sądach apelacji katowickiej i równolegle, na bazie dotychczasowych gliwickich rozwiązań, w Łomży przez kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Białymstoku dla sądów tamtejszej apelacji.

Większy sukces COD może odnieść wraz z rozwojem EPO (elektronicznego potwierdzenia odbioru). Dzięki wykorzystaniu internetu i urządzeń mobilnych (tabletów) informacja o odbiorze zawiadomienia, a także innej korespondencji, szybko dociera do sądowego systemu. EPO pozwala na bieżące odnotowywanie stanu doręczenia przesyłek nadawanych przez sądy za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Dzięki temu zamiast tradycyjnego kartonika zwrotki (ZPO) do sądu powraca elektroniczny formularz potwierdzenia odbioru opatrzony odręcznym podpisem odbiorcy. EPO pozwala też na stałe monitorowanie procesu obiegu korespondencji od chwili wysłania przesyłki z sądu. Przesłanie dowodu doręczenia do sądu następuje online, natychmiast po złożeniu podpisu przez adresata.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA