fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Dojazd do pracy autem firmowym nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy

www.sxc.hu
Sam dojazd pracownika do pracy oddanym mu za darmo autem firmowym nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy.

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął precedensowy spór o podatkowe skutki udostępniania aut służbowych pracownikom.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zatrudnia wielu handlowców, których zadaniem jest tworzenie sieci klienckiej na terenie całego kraju.

Mobilni przedstawiciele handlowi otrzymują bezpłatnie do swojej dyspozycji samochód służbowy (własność spółki lub przez nią leasingowany). Służą im one m.in. do dojazdu z pracy i do pracy. Firma zapytała, czy w jej wypadku występuje świadczenie na rzecz pracownika nieodpłatnej usługi podlegającej opodatkowaniu VAT.

Fiskus odpowiedział, że tak. Zastrzegł jedynie, że od 1 stycznia 2011 r. w razie wykorzystywania przez podatnika na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych taka czynność nie podlega opodatkowaniu VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi potwierdził to stanowisko. W jego ocenie określenie sposobu, w jaki pracownik stawia się do pracy, pozostaje poza sferą zainteresowań i obowiązków pracodawcy. Jest to prywatna sprawa zainteresowanego. Dlatego przekazanie samochodu na ten cel zaspokaja osobiste potrzeby pracownika.

Sam dojazd pracownika do pracy nie ma związku z działalnością gospodarczą pracodawcy.

To rozstrzygnięcie ostatecznie zaakceptował NSA. Wyroki są prawomocne.

sygnatura akt: I FSK 1764-1765/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA