fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Wydatki na przyzakładowe żłobki i przedszkola w kosztach

Rzeczpospolita, Dominik Pisarek
Firmy, które utworzą przyzakładowe żłobki czy przedszkola, wydatki zaliczą do kosztów. Rodzice, którym pracodawca pomoże w finansowaniu opieki, będą częściowo zwolnieni z PIT.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mają one zachęcić do tworzenia przyzakłdowych żłobków i przedszkoli. Autorem zmian jest Ministerstwo Finansów. Skorzystają z nich tylko pracodawcy, ale i pracownicy.

Projekt ma umożliwić firmom zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola. Prawo do kosztów ma obejmować tę część wydatków, która nie została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek formie.

Korzyści mają dawać także wydatki na prowadzenie placówek przyzakładowych i dopłaty dla rodziców dzieci uczęszczających do innych.

Tu przewidziano jednak limity. Do kosztów pracodawca będzie mógł zaliczyć wydatki w kwocie nieprzekraczającej 400 zł miesięcznie na jedno dziecko, ponoszonych na prowadzenie przyzakładowego żłobka (klubu dziecięcego) lub 200 zł na przedszkole. Kosztem będą też wydatki na dopłaty dla dzieci pracowników uczęszczających do innej placówki, w części dotyczącej kosztów ponoszonych przez pracowników i niesfinansowanych z innych źródeł, np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).

Na zmianie mają także zyskać sami rodzice dzieci wymagających opieki przedszkolnej. Dla nich resort finansów proponuje limitowane zwolnienie w PIT.

Wolne od daniny mają być świadczenia, które nie są sfinansowane z ZFŚS, otrzymane przez pracownika od pracodawcy z tytułu objęcia jego dzieci opieką dziennego opiekuna lub uczęszczania ich do żłobka (klubu dziecięcego) (400 zł) lub przedszkola (200 zł).

Dodatkowo projekt zakłada objęcie zwolnieniem świadczeń otrzymanych z ZFŚS przeznaczonych na pobyt dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w przedszkolach. Obecnie objęte są nim tylko świadczenia przeznaczone na pobyt dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych.

Proponowane rozwiązania mają wypełnić zobowiązania premier Ewy Kopacz z exposé. Zapowiedział wówczas, że w latach 2015–2020 w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i specjalnego systemu ulg w CIT jej rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Rząd zapewnia, że ułatwią one rodzicom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Jednocześnie stworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci oznacza nowe miejsca pracy dla ich opiekunów.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA