fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Niebezpieczny eksport Rosji

Rosyjski eksport to przede wszystkim surowce a import - dobra konsumpcyjne.
Bloomberg
Rośnie zależność gospodarki Rosji od eksportu surowców. To ślepy zaułek prowadzący do katastrofy – ostrzegają rosyjscy eksperci.

Rosyjski Instytut Koniunktur przygotował raport „Kluczowe i krytyczne parametry udziału Rosji w handlu międzynarodowym". Autorzy ostrzegają w nim przed rosnącą zależnością od sprzedaży za granicę głównie ropy, gazu i metali.

W 2014 r. intensywność udziału Rosji w handlu światowym – tj. relacja udziału eksportu do PKB – sięgnęła 73 proc. To więcej, niż mają USA, Chiny, Brazylia czy Indie. W wyniku stale rosnącej różnicy między wywozem a wwozem towarów pozycja Rosji znajduje się na poziomie „krajów-superhandlowców". Są to przede wszystkim małe państwa Europy oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, gdzie obroty handlu zagranicznego są większe niż PKB.

„Taka sytuacja czyni Rosję bardzo wrażliwą na światową koniunkturę, bowiem swój handel osiąga ona w większości dzięki sprzedaży za granicę towarów z najniższych pięter globalnych łańcuchów wartości dodanej" – cytuje raport gazeta „Kommiersant".

W ocenie ekspertów ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA