fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Europejska chemia musi być innowacyjna

materiały prasowe
Na niekorzyść Europy przemawia to, że gaz i energia elektryczna są tu dwa – trzy razy droższe niż w USA – mówi Christoph Sikora, dyrektor generalny na Europę Środkową amerykańskiego giganta Dow Chemical.

Dow Chemical jest globalną firmą chemiczną, mającą fabryki na całym świecie. Ostatnie inwestycje lokujecie jednak poza Europą. To już nie jest dobre miejsce na chemiczne inwestycje?

Wciąż stawiamy na rozwój w Europie, ale faktem jest, że nowe zakłady budujemy w innych regionach. Szukamy takich miejsc, które mają najwięcej atutów. To dlatego budowę wielkiego kompleksu chemicznego realizujemy obecnie w Arabii Saudyjskiej. Kraj ten ma dostęp do tanich surowców i jest świetną bazą wypadową do Rosji, Turcji, Europy Środkowej i na kraje azjatyckie. To projekt wart 20 mld dolarów. W tym roku wypuścimy z nowej fabryki pierwsze produkty, ale miną jeszcze dwa – trzy lata zanim cały kompleks ruszy pełną parą. Te wyroby to m.in. polietylen, poliuretan stosowany np. do produkcji materaców oraz panele izolacyjne dla sektora budowlanego.

Czyli produkty z nowej fabryki trafią też na polski rynek?

Arabia Saudyjska będzie dla nas dodatkowym źródłem dostaw także do E...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA