fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Miliardowe koszty prezentów kandydatów

Wybory na Prezydenta RP: ile i kogo będzie kosztować realizacja pomysłów Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego.
Bloomberg
Anna Cieślak-Wróblewska
Grzegorz Siemionczyk
Mateusz Pawlak
Piotr Sobolewski
Andrzej Duda, jak to kandydat opozycji, ma gest. Chce wcześniej posłać Polaków na emeryturę, a gdy tam trafią, zwolnić ich z podatku. Chce też uwolnić frankowiczów od ciężaru długu. Pieniędzy na to chce szukać w kasach banków i hipermarketów. Prezydent Komorowski wprawdzie oszczędniej szafuje obietnicami, ale i tak kosztowałyby one miliardy.
1. Gwarancje pracy za 2,7 mld zł

Państwo ma płacić firmie za zatrudnienie młodego pracownika – to propozycja Bronisława Komorowskiego w ramach programu „Pierwsza praca". Ma kosztować 2,6–2,7 mld zł rocznie.

Chodzi o młode osoby do 30 lat, które mają problemy z odnalezieniem się na rynku pracy po ukończeniu studiów czy szkoły. Program ma objąć ok. 100 tys. osób, na jedną wypadnie więc ok. 2,2 tys. zł miesięcznie brutto.

Jak wynika z danych GUS, w ostatnim kwartale ubiegłego roku bez pracy pozostawało ok. 134 tys. absolwentów

różnego rodzaju szkół, czyli 27 proc. wszystkich. Ale bezrobotnych wśród młodych jest znacznie więcej, w wieku do 25 lat – ponad 300 tys. To jeden z najpoważniejszych problemów na rynku pracy. Bo w tej kategorii wiekowej bezrobocie sięga 22 proc. Dla porównania, wśród osób w wieku 25–34 lata to 9 proc., 35–44 lata – 6,2 proc., a w wieku 45 lat i więcej – 5,8 proc. (wyniki Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, a nie bezrobocia rejest...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA