fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Japonia: Roboty mają opiekować się seniorami

Starszymi Japończykami mają opiekować się roboty
123RF
Czy się tego boimy czy nie, przyszłość będzie należała do robotów. Przynajmniej w Japonii.
Japoński rząd poinformował w piątek o rozpoczęciu działalności nowej organizacji. Inicjatywa o nazwie „Rewolucja robotów", ma na celu promowanie współpracy pomiędzy różnymi gałęziami gospodarki. Przemysł, środowiska akademickie i administracja państwowa mają działać razem, by kraj zapełnił się robotami.
Japoński plan
"Rewolucja robotów" ma skupić się na tych dziedzinach życia, które ze względu na japońskie realia, wymagają szybkiej automatyzacji. W szczególności roboty mają przydawać się do opieki nad ludźmi starszymi, których w kraju jest coraz więcej.
Niedostatki kadry oraz bariery uzyskiwania pozwoleń na pracę dla osób, które chciałyby podjąć w Japonii ten rodzaj pracy są poważnym problemem. A roboty nie potrzebują wiz, nie męczą się i raczej nie powinny narzekać na swoją pracę.
W nowej inicjatywie bierze udział ponad 200 koncernów, m.in. Toyota, Honda, Panasonic i Komatsu. Wraz z przedsiębiorcami nad PR-em dla robotów, będą pracować także ośrodki badawcze i znani naukowcy z rozmaitych uniwersytetów.
Premier Shinzo Abe na oficjalnym rozpoczęciu działalności rewolucyjnej organizacji podkreślał wagę zmian, jakie mogą przynieść światu roboty. Według niego należy jak najszybciej rozpocząć rewolucyjny proces i dać światu przykład nowych możliwości. Roboty mają stać się, według założeń rządu, jednym ze środków poprawy kondycji gospodarki.
20 mld dolarów na roboty
Do końca 2020 roku sektor odpowiedzialny za produkcję maszyn ma zwiększyć swoje rozmiary aż czterokrotnie - z obecnych 600 mld do 2,4 bln jenów (ponad 20 mld dolarów). Docelowo, przy wzroście zakrojonym na tak szeroką skalę, roboty mają pojawiać się nie tylko jako nowocześni opiekunowie staruszków, ale także stawać przy liniach montażowych nowej generacji, przeprowadzać skomplikowane operacje i kierować autonomicznymi pojazdami w rolnictwie.
Roboty kontra ludzie?
Znany przedsiębiorca Elon Musk otwarcie przyznaje, że rozwój inteligencji robotów przeraża go. Zamiast szeregu usprawnień jakie miałyby zagwarantować ludziom roboty, Musk widzi zagrożenia związane z rozwojem robotyki niczym z filmów o Terminatorze, w których maszyny wypowiadają wojnę ludziom. Przed podobnym zagrożeniem ostrzega najbardziej znany fizyk na świecie, Stephen Hawking.
Koncerny IT nie zmieniają jednak swojego kursu i inwestują kolejne setki milionów dolarów w rozwój AI. Super komputer od IBM, Watson, uczy się kreatywnie gotować a nawet stawiać medyczne diagnozy, Google zabiera Facebookowi sprzed nosa firmę DeepMind, specjalizującą się w sztucznej inteligencji. Roboty przyszłości, które być może rzeczywiście zajmą się nami na stare lata, mają uczyć się od siebie nawzajem i zbierać doświadczenia w chmurze danych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA